Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí krevní transfuze

Chci se zeptat, jestli mi může být podána transfuze krve i přes můj nesouhlas. A jestli se může nemocnice rozhodnout mě nepřijmout z důvodu mého rozhodnutí nepřijímat krevní transfuzi i například v akutním případě, jako je porod nebo stav ohrožení na životě. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

děkujeme za zajímavý dotaz, který by si však namísto stručné odpovědi zasloužil zpracování delšího článku na toto téma. I když otázka odmítání transfuzí je tradičně spojována se Svědky Jehovovými, problematika odmítnutí lékařského zákroku je aktuální i v mnoha jiných oblastech než jen v otázce krevních transfuzí.

Především je na úvod potřeba zmínit, že v posledních desetiletích se v právních řádech vyspělých států změnilo pojetí vztahu pacient – lékař. Dříve tento vztah byl chápán tak, že lékař je tím, kdo zná nejlépe potřeby pacienta a kdo rozhoduje v jeho zájmu o nejvhodnější léčbě. Jednalo se o tzv. paternalistické pojetí, kdy lékař byl jakoby v roli „otce“. Dnes už platí, tedy mělo by platit, pojetí jiné. Dnes rozhoduje o léčbě pacient, jeho vůle a přání je vyšší hodnotou než povinnost lékaře léčit a zachraňovat. Lékař má pacienta informovat, ale rozhodnutí, zda léčbu podstoupit či nikoliv, respektive kterou z možných alternativ léčby zvolit, je na pacientovi. Více o informovaném souhlasu naleznete zde. Mluvíme však o pacientovi, který je zletilý, způsobilý k právním úkonům a v daném momentu je schopen vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas s léčbou, nebo je známo jeho platné předem vyjádřené přání ohledně léčby. Toto pojetí je i zakotveno v platné právní úpravě. Podle Úmluvy o biomedicíně:

  • „Jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví je možno provést pouze za podmínky, že k němu dotčená osoba poskytla svobodný a informovaný souhlas.“,
  • „Pokud v situacích nouze nelze získat příslušný souhlas, jakýkoliv nutný lékařský zákrok lze provést okamžitě, pokud je nezbytný pro prospěch zdraví dotyčné osoby.“
  • „Bude brán zřetel na dříve vyslovená přání pacienta ohledně lékařského zákroku, pokud pacient v době zákroku není ve stavu, kdy může vyjádřit své přání.“

Nyní konkrétně k Vašim dvěma dotazům:

První dotaz zní, zda Vám může být podána krevní transfuze i přes Váš nesouhlas. Pokud jste plně právně způsobilá a jednoznačně vyjádříte přání, aby Vám nebyla transfuze podávána, bylo by podání transfuze proti Vaší vůli nutné chápat jako neoprávněný zásah do osobnostních práv. Aby k tomuto zásahu nedošlo, měla byste udělat vše pro to, aby zdravotníci neměli pochyby o tom, že si jednoznačně nepřejete transfuzi podstoupit.

Pokud tedy máte být přijata k hospitalizaci, měla byste odmítnutí transfuze nechat zapsat do zdravotnické dokumentace, podepsat zdravotníkům negativní revers, nebo případně vyjádření ohledně odmítnutí vepsat do souhlasu s hospitalizací. Pokud dojde k tomu, že budete hospitalizována ve stavu, kdy nejste schopna o sobě rozhodovat (v bezvědomí), není možné tímto způsobem svoji vůli projevit, proto je situace komplikovanější. Ale i v takovém případě platí, že by mělo být respektováno Vaše předem vyjádřené přání. Otázkou však je, jak z právního hlediska platně toto přání vyjádřit. Například Svědkové Jehovovi, kteří odmítají transfuze z náboženských důvodů, pro takový případ s sebou nosí notářsky ověřenou kartičku, kterou nechávají pravidelně aktualizovat, aby nebylo pochyb o tom, že se jedná o stále aktuální pacientovu vůli. Podle našeho názoru je takový způsob dostatečným vyjádřením vůle pacienta, která by měla být respektována, pokud je tato kartička nalezena a zaznamenána. Pro případ, že kartička zůstane „nepovšimnuta“, je možné takové ověřené prohlášení pacienta zanechat např. rodinným příslušníkům, kteří by eventuelně mohli lékaře na přání pacienta upozornit a požadovat jeho respektování.

Další Váš dotaz směřuje k tomu, zda může nemocnice odmítnout Vaše přijetí k hospitalizaci z důvodu odmítání transfuze. Odpověď na tuto otázku je jednoznačná – přímo ze zákona má zdravotnické zařízení v akutních případech a v případě porodu povinnost pacienta či rodičku přijmout (§ 24 odst. 2 zákona o veřejném zdravotním pojištění). Na tom nic nemění ani skutečnost, že pacient či rodička odmítá transfuzi. Zdravotnické zařízení je v takovém případě povinno poskytnout veškerou potřebnou péči, s výjimkou transfuze, která je platně pacientem odmítnuta. Nemocnice by tedy měla toto přání pacienta respektovat a snažit se najít takový léčebný postup, který směřuje k zachování a zlepšení zdraví pacienta a který zároveň transfuzi neobsahuje.

Samozřejmě, že nelze zcela vyloučit možnost, že Vám lékaři proti Vaší vůli transfuzi dají, nebo že Vás kvůli odmítnutí transfuze odmítnou přijmout do péče. V takovém případě je však na místě se bránit prostředky právní ochrany především na ochranu osobnosti, kdy je možné požadovat nejen omluvu, ale i přiměřené finanční zadostiučinění.

I když si uvědomujeme, že výše uvedený výklad je pro mnoho lidí, především zdravotníků, eticky nepřijatelný, je třeba si uvědomit, že jde o platnou moderní právní úpravu v civilizovaných zemích, na základě které je konflikt zájmu na ochraně zdraví a života pacienta a zájmu na respektování autonomie osob rozhodovat o vlastním těle řešen ve prospěch rozhodování pacienta. Lékaři se mohou pokusit svými odbornými argumenty pacienta přesvědčit, že určitý zákrok je pro něj důležitý nebo nezbytný, nemohou však pacienta „přehlasovat“ a svoje přesvědčení mu vnutit. Upřednostnění vůle pacienta na odmítnutí transfuze však nelze ztotožňovat s "eutanázií", jak někdy zní argumentace. Odmítnutí transfuze totiž automaticky neznamená volbu smrti, ale požadavek na dostupnou lékařsku péči bez transfuze, resp. bezkrevní způsob léčby.

Vaše Férová nemocnice

13.1.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS