Můžu chtít po záchranné službě, aby mne převezla do konkrétního zdravotnického zařízení?

Dobrý den, má pacient právo hned na místě po ošetření záchranné služby chtít převoz do specializovaného pracoviště, kde se léčí, pokud v místě bydliště není toto oddělení a nejbližší se nachází ve Fakultní nemocnici? Děkuji za odpověď.

garfield

práva pacientů v České republice upravuje především zákon o zdravotních službách. Právě zde je stanoveno, že možnost volby zdravotnického zařízení se nevztahuje na zdravotnickou záchrannou službu. V souvislosti s tím představuje významný prvek také právo vyžádat si konzultační služby od jiného poskytovatele nebo pracovníka, než který mu poskytuje zdravotní služby. Toto právo se opět neuplatní, pokud jde o poskytování neodkladné péče. Nemůžete tedy chtít po záchranné službě, aby Vás odvezla do Vámi vybrané nemocnice.

Důvodem těchto omezení je především ochrana zdraví pacientů a zajištění co nejrychlejší potřebné péče. Je-li později pacient schopen bez rizika ohrožení zdraví převozu na jiné pracoviště, je možné požádat o přeložení do jiného zdravotnického zařízení.

11.3.2013