Může lékař vyhodit pacienta, který má jiný názor na léčbu?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli si může lékař dovolit vyhodit pacienta z ordinace jen proto, že má jiný názor na postup jeho léčby. A chtěl by odeslat na kompletní vyšetření, protože dosavadní léčba byla neúspěšná. Kam se případně mohu obrátit se stížností na tohoto lékaře, protože se choval hrubě a velmi neprofesionálně. Děkuji za odpověď.

lékař by měl při výkonu svého povolání postupovat „svědomitě, poctivě, s hluboce lidským vztahem k občanům“ a zároveň poskytovat péči „v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy“, jak vyplývá ze zákona o péči o zdraví lidu. Zjednodušeně řečeno se má chovat slušně k člověku a zároveň poskytovat péči profesionálně. Lékař je rovněž vázán Etickým kodexem České lékařské komory.

Lékař není oprávněn vyhodit pacienta z důvodu odlišných názorů na postup léčby. Zákon nedává lékaři žádnou možnost odmítnout pacienta, který je již v jeho péči. Má pouze možnost odmítnout pacienta, který není v jeho péči, např. v případě, že má již plno. Pacient má samozřejmě právo změnit lékaře, pokud není s jeho přístupem spokojen.

Pokud máte pocit, že se vůči Vám lékař choval nevhodně, můžete proti takovému chování podat stížnost. Více o stížnostech najdete zde.

O postupu při nevhodném chováním lékaře si můžete přečíst také zodpovězeném dotazu Neslušné chování zdravotníků a o případu, kdy lékař odmítl poskytovat péči svojí pacientce z důvodu odlišných názorů v dotazu Odmítnutí péče ze strany gynekologa.

10.8.2009