Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Možnost odmítnout resuscitaci
Pokud si nepřeji býti resuscitován, dále aby můj život byl prodlužován na přístrojích a toto sepíši vlastnoručně, podepíši společně se svědkem, nebo si nechám notářsky ověřit svůj podpis a toto budu nosit u sebe, mohu se spolehnout, že toto mé přání bude lékaři respektováno? Pokud ne, existuje nějaký postup jak tohoto docílit? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Znění platné k 31.1.2016
Dobrý den,
v rámci současné právní úpravy lze naleznout institut „Dříve vyslovené přání“ (dále jen „Přání“), dle kterého má každý právo dopředu rozhodnout, jak bude probíhat jeho léčba ve chvíli, kdy se již nebude moci sám k těmto postupům vyjádřit.
V rámci tohoto institutu je tedy zároveň možné vyjádřit požadavek, že si pacient nepřeje být resuscitován v případě, kdy by nastala taková nutnost.
Přání pacienta je třeba vyhotovit v písemné formě s úředně ověřeným podpisem pacienta. Poskytovatel zdravotnické péče má pak povinnost brát takové Přání na zřetel, má-li ho k dispozici. Případně existuje také možnost o poznamenání takového přání přímo v rámci hospitalizace do zdravotnické dokumentace, kdy je opět nutný podpis pacienta a zároveň také zdravotnického pracovníka a svědka.
Podmínkou platnosti takového úkonu je nezbytně předchozí poučení o důsledcích takového rozhodnutí ze strany lékaře zdravotnické péče. Toto poučení je třeba následně vyhotovit písemně a přiložit k písemnému vyhotovení Přání.
V neposlední řadě je ale nutné brát na zřetel situace, kdy takto vyslovené Přání nemůže být ze strany poskytovatele zdravotnických služeb respektováno. Takové případy jsou přímo uvedeny v platné legislativě a jedná se například o případy aktivního nabádání ke způsobení smrti či případy, kdy by Přání ohrožovalo jiné osoby.
Znění platné k 12.5.2010
Dobrý den,
současná česká právní úprava bohužel dříve vyslovené přání pacienta a jeho případnou závaznost pro lékaře nijak neupravuje. Liga lidských práv se ale zejména s poukazem na článek 9 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně, kterou Česká republika ratifikovala, delší dobu zasazuje o respektování dříve vysloveného přání pacienta, pokud to situace umožňuje. Samozřejmě ale existují i situace, ve kterých dříve vyslovené přání pacienta lékaři nemohou respektovat (například pokud by pacient požadoval po lékaři protiprávní jednání, od vyslovení přání uplynula dlouhá doba a lékařská věda od té doby pokročila, apod.). Přání nebýt resuscitován spadá z právního i etického pohledu mezi velmi sporná přání.
Z výše zmíněných důvodů se tedy nemůžete spolehnout na to, že Vaše přání bude lékaři respektováno. Aby ale byly šance na respektování přání co nejvyšší, doporučujeme Vám projevit přání co nejpečlivějším a nejprůkaznějším způsobem. Vhodné je - přesně jak naznačujete ve svém dotazu - například sepsat své přání včetně konkrétních situací, ve kterých si nepřejete být resuscitována, tuto listinu opatřit notářsky ověřeným podpisem a nechat ji u osoby blízké, která ji v případě nutnosti předá lékařům. Zároveň můžete mít totožnou listinu také neustále u sebe.
Je také možné Vaše přání zapsat do zdravotnické dokumentace a opatřit jej Vaším podpisem, případně podpisem svědků. Tento postup přichází v úvahu například v případě dlouhodobého pobytu v nemocnici s výhledem na nepříznivý vývoj zdravotního stavu.
Vaše Férová nemocnice
12.5.2010