Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Mohu požadovat, aby lékař provedl vyšetření bez přítomnosti zdravotní sestry?
Dobrý den, chci se zeptat, zda má pacient právo (např. na urologii, když jsou pacientovi prováděny stěry z močové trubice) požadovat, aby se tohoto výkonu neúčastnila zdravotní sestra, která mu má asistovat? Nejde o stud před lékařem nebo lékařkou, ale před zdravotní sestrou, která je jen jakousi pomocnou silou. Účast lékaře (lékařky) je nevyhnutelná v zájmu pomoci pacientovi. Ale účast zdravotní sestry nikoli, snad jen k usnadnění práce lékaři. Právo pacienta na volbu lékaře je mi známo z ostatních dotazů, ale zajímá mě, jak je to se zdravotními sestrami? Zdravotní bratr zpravidla v žádné ordinaci není, aby se to dalo vyřešit změnou lékaře. Mohu tedy požadovat po lékaři, aby vyšetření, popřípadě drobný zákrok, provedl sám, bez přítomnosti sestry? Může mě lékař odmítnout, s tím, že pokud se mi to nelíbí, ať si najdu jiného lékaře? Za odpověď předem děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
je pro nás jako právníky složité určit, zda je přítomnost zdravotní sestry ve Vámi popisovaném případě na urologii skutečně nezbytná. V každém případě má pacient podle zákona o veřejném zdravotním pojištění právo nejen na výběr lékaře, ale i na výběr jiného odborného pracovníka ve zdravotnictví.
Právní předpisy upravují povinnost mlčenlivosti, a to časově neomezeně nejen pro lékaře, ale i pro ostatní zdravotnické pracovníky, tedy i zdravotní sestry. Vám ale zjevně nejde o mlčenlivost, ale o stud během vyšetřování před zdravotní sestrou, která je ženského pohlaví.
Pokud je Vám přítomnost zdravotní sestry při konkrétním prováděném zákroku nepříjemná, promluvte si o tom s ošetřujícím lékařem. Podle Etického kodexu, stavovského předpisu České lékařské komory:
- lékař bere ohled na práva nemocného, chová se k němu s pochopením a trpělivostí,
- lékař respektuje pacienta jako rovnocenného partnera se všemi občanskými právy i povinnostmi, včetně zodpovědnosti za své zdraví.
To mimo jiné znamená, že pokud Vám není přítomnost zdravotní sestry příjemná (např. z důvodu studu), lékař by Vás měl vyslechnout a bude-li to objektivně možné, měl by provést zákrok či vyšetření sám bez přítomnosti další osoby. Mezi další etické principy zdravotnických pracovníků totiž patří zajištění intimity v maximální možné míře při poskytování zdravotní péče. Respektování tohoto přání pacienta souvisí i s respektováním jeho osobnostních práv, právem na lidskou důstojnost a soukromí.
Domníváme se tedy, že pokud asistence zdravotní sestry opravdu není nezbytně nutná, měl by lékař přání pacienta vyhovět a nemůže to být důvodem k odmítnutí péče.
Vaše Férová nemocnice
22.10.2009