Kdo měl pacienta informovat o nutnosti vysadit léky před operací?

Vážení, prosím o radu. Metalcaptase je lék, který se má 6 týdnů před operací vysadit. Když se nevysadí, pacient má komplikace. Kdo za to může? Obvodní lékař, anesteziolog, operatér či všichni? Děkuji.

odpovědnost, ať už trestní či civilní, musí naplnit určité znaky. K porušení práv pacienta mohlo dojít z důvodu jednání nebo opomenutí lékaře, které způsobilo určitý nepříznivý následek. Odpovědnost za předepsaný lék bude tedy ležet na zdravotnickém pracovníkovi, který měl povinnost informovat pacienta a tuto povinnost nesplnil. Podle zákona pacienta o účelu a povaze poskytované zdravotní péče a každého vyšetřovacího nebo léčebného výkonu, jakož i o jeho důsledcích, alternativách a rizicích musí pacienta informovat zdravotnický pracovník způsobilý k výkonu příslušného zdravotnického povolání.

Vzhledem k tomu, že operaci neprováděl obvodní lékař, který Vám ji nanejvýš doporučil, jeho odpovědnost za nevysazení léku je s největší pravděpodobností vyloučena. Odpovědnost naopak bude ležet na zdravotnickém zařízení, které operaci provedlo. Lékaři této nemocnice pacienta měli o nutnosti vysadit léky informovat, protože oni prováděli zákrok a měli se pacienta v rámci předoperační péče zeptat, jaké léky užívá, a vyhodnotit vliv na operaci.

Další otázkou je vůbec existence odpovědnosti. Povinnost informovat o zákroku je spojena s mírou rizika, která zákrokem hrozí. Čím větší je riziko negativního dopadu na běžný život pacienta, tím spíše by měl být pacient o tomto riziku informován. V případě, že se jedná o nepatrné komplikace, které navíc nenastávají příliš často, je možné, že by bylo vyhodnoceno, že lékař neměl povinnost o tomto riziku informovat.

V případě, že by existovala odpovědnost za komplikace v důsledky neinformování pacienta o nutnosti vysadit včas léky, nebylo by rozhodující, zda měl povinnost informovat pacienta operatér či anesteziolog, protože odpovědnost za náhradu škody by v každém případě neslo zdravotnické zařízení jakožto jejich zaměstnavatel. Zjistit, která konkrétní osoba pochybila, by mělo význam pro pacienta pouze v případě trestního řízení, pokud by byla pacientovi způsobena zvlášť závažná újma.

14.12.2009