Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Kam jít v případě neodkladné péče?
Dobrý den! Jsem velice spokojena s Vaším portálem a již jsem navštívila Vaší přednášku Právní výbavička a byla jsem nadšená! Moc Vám fandím, protože pracuj is maminkami a rodiči! Ráda na vaše stránky chodím a nalézám zde mnoho užitečných informací! Zajímalo by mne jak to nyní s neodkladnou péčí. Pokud má pacient nějaký problém mimo ordinační dobu, musí své potíže řešit přes LSPP, nebo může jít rovnou do nemocnice a do které? Pouze do spádové, nebo do jakékoliv? Jak se pacient dozví, která nemocnice je pro něj spádová? Vím, že neodkladnou péči nemůže odmítnout žádné zdravotnické zařízení. Zdravotnické zařízení může tvrdit, že se nejedná o neodkladnou péči, přitom sám pacient je ve vážném stavu, odkázán na pomoc druhé osoby. Jak se v tomto vyznat?
Odpověď:
Dobrý den,
Lékařská služba první pomoci (dále jen ,, LSPP“) poskytuje v nezbytném rozsahu ambulantní péči občanům, v návaznosti na služby a organizaci Rychlé zdravotnické záchranné služby ( dále jen ,, RZZS“), a to v případech náhlé změny zdravotního stavu, zhoršení průběhu onemocnění, vzniklého v době mimo pravidelný provoz ambulantních zdravotnických zařízení (nemocnice, praktický lékař). Nespadají sem případy běžných vyšetření a léčebných výkonů, které se provádějí během běžného denního provozu zdravotnického zařízení. Pokud by náhlá změna zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění dosáhlo takového stupně nebezpečnosti, tj. stupně bezprostředního ohrožení života pacienta, je v tomto případě nezbytný zásah RZZS. Jinak řečeno, převozu pacienta do lůžkového zdravotnického zařízení.
Pokud si nebudete jistá, jaké závažnosti dosahuje náhlá změna zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění, doporučujeme nejprve konzultovat zdravotní stav pacienta s operátorem Zdravotnické záchranné služby na tísňovém telefonním čísle 155. Operátor cílenými dotazy zjistí závažnost zdravotního stavu pacienta, doporučí odpovídající typ první pomoci. Při stavu bezprostředního ohrožení života přivolá RZZS. Pokud se nejedná o případ akutního zásahu RZSS, operátor doporučí odpovídající formu lékařské služby první pomoci, s uvedením nejbližšího místa výkonu LSPP, které má právě ordinační dobu. V případě nutného specializovaného vyšetření může přímo doporučit i návštěvu a vyšetření v nejbližším odpovídajícím lůžkovém zdravotnickém zařízení.
Pacient je přiřazen pod příslušnou spádovou oblast zdravotnického zařízení na základě svého trvalého bydliště. Konkrétní spádová oblast je určována příslušným zřizovatelem zdravotnického zařízení, tedy obcí (popř. krajem) nebo Ministerstvem Zdravotnictví ČR. Seznam zdravotnických zařízení Vaší spádové oblasti můžete najít např. na webových stránkách či v jiném zdroji (např. Věstník). Pro obyvatele Prahy je seznam spádových oblastí upraven v částce 5/2001 Věstníku Ministerstva zdravotnictví „Spádovost lůžkových zdravotnických zařízení v hl. městě Praze“. Pokud si nejste jistá, zkuste se v této otázce obrátit na zdravotní odbor krajského úřadu.
V případě akutního zhrožení zdravotního stavu je zdravotnické zařízení povinno ošetřit pacienta se stejnou péčí, jakou by poskytlo pacientovi ze své spádové oblasti. Pokud se nejedná o případ akutního zhoršení zdravotního stavu, mají přednost pacienti ze spádové oblasti a nespádoví pacienti v akutním zhoršení zdravotního stavu.
Pokud se domníváte, že došlo k chybnému posouzení stavu pacienta (podcenění závažnosti náhlé změny zdravotního stavu), v jehož důsledku nedošlo k ošetření, můžete podat stížnost na příslušného lékaře. Postup při nespokojenosti pacienta naleznete na našich webových stránkách.
Vaše Férová nemocnice
Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo
22.1.2010