Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Jaká jsou má práva po odmítnutí invazivní léčby?
Laco
Odpověď:
Dobrý den,
na úvod zdůrazňujeme, že jako pacientovi Vám mohou být zdravotní služby (tedy i hospitalizace v nemocnici) poskytovány pouze s Vaším svobodným a informovaným souhlasem. Tedy rozhodně máte právo léčbu odmítnout. Dále rozebereme, s jakými názory se můžete setkat a jaká jsou vaše práva.
Nemocenské dávky
Podle našeho názoru odmítnutí konkrétního typu léčby na dávky nemocenského pojištění nemá vliv. Dle zákona o nemocenském pojištění má nárok na nemocenské pojištěnec, který byl uznán dočasně práce neschopným a jestliže tento nárok vznikl v době, kdy byl nemocensky pojištěn.
Nárok na nemocenské pak nemá pojištěnec, který si úmyslně přivodil dočasnou pracovní neschopnost. Toto je jediné ustanovení, na základě něhož by Vám kvůli odmítnutí léčby mohly být dávky nemocenského pojištění odebrány. Bohužel nemáme dostatečné informace o tom, jak je v praxi toto ustanovení vykládáno. Máme však za to, že odmítnutí péče, a to zvláště ve Vašem případě, kdy léčba je komplikovaná a zřejmě nebyla ani příliš úspěšná, nemůže být automaticky považována za způsobení si dočasné pracovní neschopnosti. Pokud by Vám přesto dávky měly být z tohoto důvodu odebrány, argumentujte tím, že jste si zhoubný nádor rozhodně sám nepřivodil a že usilujete o zlepšení zdravotního stavu jinými prostředky (bude ku prospěchu věci, pokud budete schopen prokázat, že podstupujete jinou léčbu).
Odmítnutí léčby a následná pomoc od lékařů
Pokud by se Vám naskytly určité komplikace a potřeboval byste akutní lékařskou péči, lékaři jsou vždy povinni potřebnou péči poskytnout. Vaše rozhnodnutí nemá vliv na vaše další kroky v léčbě a máte stejná práva jako jiní pacienti i právo na informace o vašem zdravotním stavu.
Podobný dotaz a jeho odpověď si můžete prohlédnout v dotazu Odstoupení z dlouhodobé léčby.
Vaše Férová nemocnice
5.6.2013