Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zrušení objednaného zákroku bez upozornění

Dobrý den, chtěl bych se na vaši poradnu obrátit s následujícím problémem. V nemocniční oční ambulanci jsem byl vyšetřen a objednán k zákroku. Když jsem na zákrok přišel, bylo mi oznámeno, že byl zákrok z důvodu nepřítomnosti ošetřujícího lékaře zrušen. Když jsem se zeptal na to, proč mi to nikdo neoznámil, sestřička mi řekla, že mi jednou volala, ale nedovolala se.

Vzpomněl jsem si, že jsem měl v poslední době jeden zmeškaný cizí hovor a že jsem volal zpět, ale také to nikdo nebral. Když jsem se zeptal, proč mi nezavolali znovu, sestřička odvětila, že na takové věci nemá čas a že vlastně nejsou vůbec povinni oznamovat objednaným pacientům zrušení zákroku.

Vzhledem k tomu, že jsem den strávil cestou do nemocnice a zpět, chtěl bych se zeptat, kdo mi zaplatí tento pracovní den? Neschopenku mi totiž v ambulanci odmítli dát, protože mi nic vlastně nedělali a stejně i tak se za jeden den nemoci nic neplatí.

Neměl bych mít v tomto případě právo na náhradu ušlého zisku nebo něco podobného? Opravdu nejsou zdravotnická zařízení povinna oznamovat zrušení objednaných pacientů?

Děkuji za radu a odpověď. S pozdravem, Robin H.

Odpověď:

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ohledně zrušení zákroku bez upozornění uvádíme následující: co se týče toho, zda jsou či nejsou zdravotnická zařízení povinna oznamovat zrušení objednaných pacientů, tak tato povinnost není nikde v zákoně výslovně stanovena, podle našeho názoru je však podřaditelná pod obecnou povinnost každého předcházet vzniku škod podle § 415 občanského zákoníku.

Pokud Vám vznikla škoda (náklady na cestu, ušlá mzda), můžete se domáhat její náhrady (vyzvat ambulanci, aby Vám škodu uhradila, případně se až obrátit na soud). Zdravotnické zařízení se může bránit tím, že jste si sám měl např. den před plánovaným zákrokem zavolat, zda domluvené datum platí, že jste tedy za způsobenou škodu minimálně spoluodpovědný. Na druhou stranu, pokud máte potvrzení o tom, že jste byl objednán, na kterém není uvedeno, že si máte platnost termínu sám ověřit, nebude ambulance s touto argumentací pravděpodobně úspěšná.

10.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS