Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zranění hospitalizované kvůli nedbalosti personálu

Dobrý den, moje 70letá maminka podstoupila úspěšnou operaci ramenního kloubu, ale na JIP, když byla v narkóze nebo se z ní právě probouzela, údajně spadla z postele. Výsledkem je zlomený nos a hematomy v celém obličeji. Primář odd. uznal chybu svého personálu, dodnes se ale mamince nikdo neomluvil a je snaha "svalit" vinu částečně na ni - že prý ležela moc na kraji. Kdo ji tam asi v narkóze uložil? A proč nebyly zvednuty postranice? Na tyto otázky vedení oddělení nepodalo uspokojivou odpověď. Jsem rozhodnuta podat stížnost na nedostatečné zajištění bezpečnosti pacientů na JIP a zajímá mě, jakou částku by maminka mohla reálně požadovat ve formě bolestného (zlomený nos bez posunutí, otoky rtů, bolestivé hematomy kolem očí, bolest hlavy, psychická újma...). Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

zanedbání pooperační péče o pacienta je třeba posuzovat dle stejných hledisek jako pochybení při samotné léčbě. Pokud došlo skutečně k zanedbání péče ze strany zdravotnických pracovníků, je možné podat proti takovému jednání stížnost a požadovat omluvu a případně náhradu škody na zdraví.

Doporučujeme pokusit se nejprve se zdravotnickým zařízením dohodnout, teprve v případě neúspěchu je možné řešit tuto situaci soudně žalobou na náhradu škody na zdraví nebo žalobou na ochranu osobnosti. Výše celkového odškodného závisí na výši částky vydané na následné léčení a bodovém hodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění, které se stanoví podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Více informací k tomuto tématu najdete v sekci Postup při nespokojenosti pacienta  v často kladených otázkách. Pro přesné stanovení bodového ohodnocení utrpěných zranění kontaktujte ošetřujícího lékaře nebo znalce.

Více informací ohledně řešení Vašeho problému, podání stížností apod. najdete v sekci Postup při nespokojenosti pacienta, v často kladených otázkách a rovněž v již řešených dotazech v poradně.

Vaše Férová nemocnice

1.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS