Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Uvažovat o stížnosti na lékaře, jestliže neodhalil problémy se srdcem?
Dobrý den pane doktore, před dvěma týdny mi umřel tatínek na infarkt myokardu. Bylo mu pouhých 47 let. Táta si někdy začátkem léta začal stěžovat na bolesti zad. Živil se manuálně a každodenně tvrdě pracoval a tak se bolest zad dala celkem očekávat. Pak mu tam ale začalo loupat, bolesti měl v úrovni lopatek a říkal jako kdyby mu přeskakovala plotýnka. Občas mu to vystřelovalo až do hrudi. Postupně ho bolest chytala nejen při pohybu ale i v klidu, obyvykle v noci. Vždycky když se mu to podařilo rozhýbat, tak prý bolest ustoupila - proto pořád pracoval. Nebyl zvyklý chodit k doktorovi, léčil se vždy sám. Na konci léta ho však ty záda chytly tak silně, že vyhledal praktického lékaře. Podle nás to byl jeho první infarkt neboť v pitevní zprávě bylo, že ho již jednou prodělal. Praktický lékař se ho na nic neptal a dal mu pouze injekce proti bolesti a poslal ho domů. Jako lékař by ho měl kompletně vyšetřit nebo ho aspoň poslat někam na odborné oddělení, pak by se určitě přišlo na to, že potíže jsou od srdce. Není tomu tak? Máme uvažovat o stížnosti?
Odpověď:
Dobrý den,
Liga lidských práv se zabývá právy pacientů a zdravotnickým právem z právního hlediska, nikdo z nás bohužel není lékař. Proto nemůžeme objektivně posoudit, zda byl uvedený postup praktického lékaře v pořádku.
O tom, zda byl postup lékaře v pořádku se můžete poradit s nezávislým lékařem či jiným odborníkem. Otázku, zda lékař v případě Vašeho tatínka postupoval správně, nebo zda zanedbal nějakou ze svých povinností, Vám může pomoci vyřešit podání stížnosti. V tomto případě budou postup lékaře posuzovat odborníci. Stížnost můžete podat České lékařské komoře nebo zřizovateli (případně registrovateli) zdravotnického zařízení. Více informací najdete zde .
Pokud dojdete k závěru, že lékař skutečně pochybil, bylo by možno žádat o odškodnění. Postup najdete v již řešeném případu zde.
Vaše Férová nemocnice
19.1.2010