Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Špatný zdravotní stav maminky po operaci

Dobrý den, moc prosím o odpověď. Moje maminka je po operaci kyčelního kloubu, který si zlomila. Tady po totální endoprotéze. 12. 2. 2010 si způsobila zlomeninu, 15. 2.ji operovali. Druhý den po operaci měla lehké problémy s mluvením, proběhlo neurologické vyšetření se závěrem anemická parciální fatická porucha, nejspíše cévní ischemická etiologie. Bylo provedeno i CT mozku. 11. den po operaci maminku překládali na plicní oddělení do jiné fakultní nemocnice, kde byla již několikrát hospitalizována pro plicní onemocnění CHOPN IV. stadia s podporou oxygenátoru doma. Po dvou dnech upadla do bezvědomí, byla přeložena na JIP. Po dalších 4 dnech byla přeložena v těžkém septickém stavu na jednotku ARO té samé fakultní nemocnice. Po reoperaci kyčelního kloubu vypunktovali z rány 1/2 litru hnisu. Po kultivaci bakterie e. coli. Z nemocnice, kde byla operována, je v překladové zprávě zapsáno, že stehy byly z rány odstraněny. Bohužel to nebyla pravda - stehy byly odstraněny až při reoperaci v jiné nemocnici. Teď je maminka v apalickém stavu. Tedy má tracheostomii pro odsávání hlenů, samostatně dýchá, nejsou jí podávány žádné léky, jen nosní sondou výživa. Nevím, na co máme se sestrou právo a jak se v celé situaci zachovat. Poraďte nám prosím. Děkuji moc.

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k výše uvedeným problémům předpokládáme, že Vaše maminka je už vyššího věku a ještě před operací trpěla některými problémy (CHOPN IV. stadia). Každá operace je riziková a pro pacienty ve vyšším věku zvláště; riziko embolií a cévních poruch je jedním z nejvyšších rizik všech operací.

Vámi vylíčený průběh zhoršování zdravotního stavu je pro diagnózy fraktury stehenní kosti u starších lidí velice typický: Pacient po fraktuře (a následné operaci) je nepohyblivý na lůžku, nemožnost měnit polohu hrudníku a nemožnost si dobře odkašlat (k tomu ještě již zmiňovaný CHOPN  vede k zápalu plic následovaném rapidním zhoršením zdravotního stavu pacienta). Proti této posloupnosti lze současnými metodami bohužel jen těžko něco dělat.

Zápal plic může pacienta velmi oslabit a v lokalitě kyčelního kloubu je za takovéto situace vysoké riziko dalších infekcí. Za dané situace se domníváme, že nevytažené stehy mají jen velmi malou souvislost s celkovým zhoršováním stavu Vaší maminky.

Současný stav Vaší maminky, jak ho uvádíte, je bohužel nevratný a i v případě, že by došlo ke zlepšení stavu plic a operační rány, je téměř jisté, že Vaše maminka již nenabude vědomí. Taková situace nemá v současné době řešení a bohužel Vám nemůžeme doporučit nic jiného, než zajistit mamince vhodné a důstojné prostředí v nemocnici, doma, popřípadě v hospicovém zařízení.

tým Medipravo

 

Dobrý den,

omlouváme se za pozdní zodpovězení dotazu, k výše uvedené odpovědi dodáváme, že jako osoby blízké máte právo na informace o zdravotním stavu Vaší maminky. Bližší informace najdete v sekci Lékařské tajemství, často kladených otázkách, v otázce: Kdy jsou o pacientově stavu informováni příbuzní?

Vaše Férová nemocnice

23.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS