Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

špatně provedená operace

Dobrý den,


na podzim 2013 jsem podstoupila operaci haluxu levé nohy, původně to mělo být jen odstranění výrůstku na kloubu. Jelikož to nebylo v pořádku, musela jsem podstoupit reoperaci, ale už v jiné nemocnici, protože k té původní nemám důvěru, přístup zdravotnického personálu-hrůza. Druhá operace (provedena 7/2015) se povedla, podávala jsem stížnost na krajský úřad - zdravotní odbor, který uznal "částečně" pochybení při operaci. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu požadovat odškodnění za vzniklé problémy.

Děkuji za odpověď. 

jana

Odpověď:

Dobrý den, 

ano máte právo požadovat náhradu nemajetkové újmy. V současné době neexistuje právní předpis, který by určoval výši náhrady za nemajetkovou újmu. Nicméně Nejvyšší soud vypracoval metodiku, která sice není právně závazná, ale její dodržení lze očekávat. Právě tato metodika by Vám mohla sloužit ke stanovení výše náhrady,  alespoň orientačně, kterou budete po nemocnici žádat. Odkaz na metodiku přikládáme zde. 

Ve sporu bude důležité zjištění míry pochybení zdravotníků při operaci. Konstatování částečného pochybení , pravděpoodobně nebude dostačující. Pochybení zdravotníků Vám pomůže konkretizovat jiný lékař - můžete se obrátit např. na některého ze soudních znalců, viz zde.

Vzhledem k složitosti dané problematiky a vysoké pravděpodobnosti, že druhá strana bude zastoupena advokátem, doporučujeme nechat se také zastoupit advokátem specializujícím se na zdravotnické právo, případně seznam advokátu naleznete zde.

S pozdravem, 

Vaše Férová nemocnice

2.11.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS