Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Špatná diagnóza

Moc prosím o radu. Od roku 1990 do 2001 jsem byla léčená na roztroušenou sklerózu. V roce 2001 se zjistilo že nemám RS, ale míšní nádor prolezlý mezi obratlema. Můj příběh je na web. stránkách pod názvem Zaškatulkovaná. Chci se zeptat, jestli bych mohla žádat o ublížení na zdraví. Za radu moc děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že se k věci vyjadřoval prezident České lékařské komory, advokát i mluvčí Ministerstva zdravotnictví, těžko Vám sdělíme něco nového.

Z popisu to vypadá, že lékař či více lékařů stanovili špatnou diagnózu a neposlali Vás jako pacientku na potřebná vyšetření. Problém je v tom, že otázku, zda lékaři skutečně pochybili či nikoliv, řeší soud na základě provedených důkazů (znalecké posudky apod.). Pokud tedy ve Vašem případě soud na základě Vámi podané žaloby na náhradu škody došel k závěru, že se nepodařilo prokázat pochybení lékařů a příčinou souvislost a rozsudek nabyl právní moci (nejspíš jste se neodvolala, ale to nevíme), tak je s tím sice možné nesouhlasit, ale více bohužel udělat nelze. Věc je rozhodnutá a v úvahu by jedině přicházela obnova řízení, pokud by se našly zcela nové důkazy, ale to je nejspíš nepravděpodobné. Váš advokát s Vámi jistě probral, jaké jsou právní možnosti řešení Vaší situace.

Samo Ministerstvo přiznává, že podobných případů je více. Bohužel u nás neexistuje systém odškodňování pacientů, kteří utrpěli škodu na zdraví, ale bez prokázaného zavinění zdravotníků. Takový systém fondů pro poškozené pacienty funguje např. v Rakousku, více o tom píšeme v aktualitě na toto téma. Můžeme si zatím přát a snažit se prosadit podobný systém u nás, aby se myslelo i na pacienty jako jste Vy. V současnosti Vám však nezbývá nic jiného než se obrátit na náš systém sociálního zabezpečení, který umožňuje přiznání invalidního důchodu a jiných dávek pro zdravotně postižené a znevýhodněné občany.

Vaše Férová nemocnice

15.1.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS