Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Psychotesty pro zaměstnavatele

Dobrý den, můj potencionální zaměstnavatel mě poslal do jedné nejmenované personální agentury v Praze na psychodiagnostiku (jako 3. kolo výběrového řízení). Součástí různých testů, které trvaly asi 4 hodiny byl i pohovor s psycholožkou (alespoň to o sobě zmíněná osoba tvrdila - že je psycholožka). Rád bych se zeptal, kam až podle Vás může paní psycholožka při diagnostice zajít. Mně byly vyloženě nepříjemné otázky (při osobním pohovoru) na některé aspekty osobního života. Rodiče, sourozenci, partnerka, plány do osobního života apod. Urážely mě i "odborné" závěry paní psycholožky, např. to, že momentálně bydlím v mém vlastním domě, kde zároveň přebývá i matka podle ní automaticky znamená, že mě tato vyživuje apod. Celkově jsem měl pocit, že se mnou hovoří spíše jakási personifikace různých systémů předsudků než odborně vzdělaná osoba. Navíc mám pocit, že jednoznačně preferovala roli podnikatelky, která "prodává" informace spotřebiteli (zaměstnavateli) a naprosto nejednala "se zásadami lidskosti a v duchu úcty ke každému člověku, s ohledem na jeho důstojnost a jedinečnost, bez jakékoliv diskriminace."

xee

Odpověď:

Dobrý den,

chování psychologů při testování uchazečů o zaměstnání není nikde v zákoně výslovně regulováno. Úvahy o testování zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání psychologickými testy můžete nalézt např. v závěru diplomové práce Používání psychologických testů v pracovněprávních vztazích (volně dostupná zde). Z práce vidíme, že lze vyvodit pravidla, která mají být při psychologickém testování zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání dodržována, ale jejich vynucování se jeví jako obtížné. Můžete zkusit některý z níže uvedených kroků.

  • Na rozdíl od lékařů nemají psychologové povinné členství v profesní komoře, můžete se ale s popisem jednání s, nímž jste se setkal, obrátit na Českomoravskou psychologickou společnost, jejíž etická komise jednání psycholožky prošetří. Postup pro podávání stížností naleznete zde.
  • Pokud se domníváte, že o Vás psycholožka zjišťovala osobní údaje, které jí zjišťovat nenáleží, můžete o tom informovat Úřad pro ochranu osobních údajů.
  • Krajní formu ochrany představuje žaloba na ochranu osobností, kterou byste se mohl u soudu domáhat např. omluvy za Vámi vnímaný zásah do Vaší důstojnosti.

S pozdravem,

Vaše férová nemocnice

10.8.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS