Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Promlčecí lhůta u náhrady škody na zdraví
Dobrý den. 8.7.2010 jsem podstoupil operaci fimozy (obřízka). Operace byla provedena tak, že mi zkrátili předkožku o tolik, že mi prakticky zašili penis do břicha. Teď, když dojde ke stopoření, tak mě penis bolí a na délku je kratší téměř o 5 cm. Díky tomu mám absenci pohlavního života a psychické problémy. Chci se, prosím, zeptat, jak mám pokračovat v případě žaloby a jaká je v tomto případě promlčecí lhůta. Děkuji
samek
Odpověď:
Dobrý den,
právo na náhradu škody se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá. To, že promlčecí doba zřejmě uplynula neznamená, že byste se náhrady škody nemohl domáhat. V případě, že protistrana v soudním řízení uplatní námitku promlčení, vám však náhrada škody nebude přiznána.
Soudní řešení vám proto doporučujeme využít až jako poslední možnost, a to z důvodu finanční a časové náročnosti. Více informací k soudnímu řešení sporů můžete nalézt zde.
Pokud se domníváte, že při postupu lékaře došlo k pochybení, v jehož důsledku Vám vznikly zdravotní komplace a následná škoda na zdraví, je možné podat stížnost (např. k České lékařské komoře).Stížností se však nelze domáhat náhrady škody. Stížnost lze podat
- vedoucímu zdravotnického zařízení Vaší lékařky, může jít o ředitele nemocnice, ve které pracuje,
- zřizovateli zdravotnického zařízení, což bývá obvykle krajský úřad, nebo v případě fakultních nemocnic
a nebo České lékařské komoře, a to jako stížnost na postup konkrétního lékaře.
Mimosoudní řešení
O mimosoudní vyjednávání s nemocnicí se můžete pokusit buď sám, nebo s pomocí advokáta, který se specializuje na medicínské právo a který Vám rovněž pomůže odhadnout šance na úspěch. Zastoupení advokátem má pro Vás výhodu v tom, že jednání bude na odborné úrovni a lze očekávat, že i přístup ze strany vedení plastické chirurgie bude uvážlivější.
Pokud chcete jednat sama, můžete žádost o mimosoudní finanční vyrovnání formulovat prostřednictvím dopisu (nejlépe zaslaného doporučeně), ve kterém vylíčíte všechny rozhodné skutečnosti, které ke škodě vedly, odůvodníte rozsah požadovaného odškodnění a případně přiložíte důkazy Vašich tvrzení.
Vzorovou právní formu k takové žádosti k dispozici nemáme, jedná se o dopis, který je v každém jednotlivém případě potřeba odlišně naformulovat. Může se jednat i o formu stížnosti s požadavkem na finanční vyrovnání.
Nejprve vám doporučujeme nemocnici kontaktovat mimosoudně a pokusit se s ní dohodnout na náhradě škody. I k tomuto kroku vám však doporučujeme přibrat advokáta, případně můžete využít služeb mediátora. Více informací zde.
Vaše Férová nemocnice
11.12.2012