Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Přezkum postupu lékaře při pochybnostech o jeho správnosti

Dobrý den, mojí tetě (49 let) po operaci kyčelního kloubu v říjnu 2008 již 3 krát tento kloub vypadl, přestože plní všechna lékařem nařízená pravidla - pomůcky, rehabilitaci, cvičení. Pokaždé je nutné přivolat záchranou službu a upravit kyčelní kloub pod narkózou, přesto chce ošetřující lékař čekat s reoperací až po dalším vykloubení, což je pro mou tetu velice psychicky náročné. Je postup lékaře správný? Je možnost nějak přezkoumat jeho postup? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

odkazujeme Vás na již zodpovězené dotazy v poradně, které řeší situaci, kdy má pacient podezření na zanedbání péče – např. Mozková mrtvice po operaci, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Poškození mozku po narkóze, Postup při nesprávné léčbě, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.

Tedy ve zkratce – to, zda je léčebný postup správný, nedokážeme jako právníci posoudit. K tomu by se musel vyjádřit odborník v oboru medicíny. Doporučujeme nejdříve konzultovat věc se samotným lékařem a nechat si vysvětlit, proč doporučuje tento postup a proč není možný jiný postup. V případě, že existuje více alternativ, jak postupovat v léčbě, měl by lékař toto rozhodnutí nechat na pacientovi po vysvětlení důsledků a rizik.

Pokud komunikace s lékařem není možná, můžete jeho postup konzultovat s jiným lékařem, nebo si rovnou nechat zpracovat znalecký posudek soudním znalcem. Pokud je lékař zaměstnancem zdravotnického zařízení, můžete také navrhnout přezkum postupu lékaře jeho nadřízenému nebo vedoucímu zdravotnického zařízení. Samozřejmě máte také možnost změnit lékaře.

Vaše Férová nemocnice

8.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS