Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Poškození zdraví s následky po injekci
Dobrý den, před třemi roky jsem dostala injekci, po které se udělal hluboký absces. Léčba trvala 3/4 roku. Poté mě posudková lékařka sebrala neschopenku i přesto, že jsem si stále stěžovala na bolesti. Nastoupila jsem do práce, ale vydržela jsem tam jen 14 dní a musela znovu k lékaři. Poté jsem dostala částečný důchod, který mám už 2 roky. Lékař na neurologii mi sdělil, že mám porušený nerv, nasadil mi Neurontin 300 s tím, že operace není možná a že se s tím už nedá nic dělat. Bolesti mám stále, nevydržím déle sedět, stát a chůze mi dělá taky problémy. Jsem přesvědčená, že chybu udělala sestra, která mi injekci aplikovala. Psala jsem na lékařskou komoru a prosila je, aby znova přezkoumali můj zdravotní stav, ale po dvou měsících mi přišla odpověď, že můj zdravotní stav přezkoumávat nebudou, protože uplynula lhůta 1 rok. Nezajímalo je, že konečný verdikt dal lékař až po 2 a půl letech. Prosím vás o radu, co mám dělat dál. Na drahé právníky nemám, jsem samoživitelka. Mnohokrát vám děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
k České lékařské komoře je možné podat stížnost na jednání lékaře, nikoli zdravotní sestry. Tuto stížnost je skutečně možné podat pouze do 1 roku od doby, kdy k jednání došlo. Nicméně i kdyby se věc prošetřila a zjistilo se pochybení lékaře, nevyplynuly by Vám z toho žádné nároky, protože jde o „potrestání“ lékaře, nikoliv o náhradu škody pacienta.
Pokud se chcete domoci finančního odškodnění, protože máte podezření na pochybení zdravotnického personálu, odkazujeme Vás na postup popsaný v zodpovězených starších dotazech v poradně – např. Mozková mrtvice po operaci, Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii, Poškození mozku po narkóze, Postup při nesprávné léčbě, Šance na úspěch při žádosti o odškodnění.
Tedy ve zkratce – to, zda skutečně došlo k pochybení, nedokážeme jako právníci posoudit. K tomu by se musel vyjádřit odborník v oboru medicíny (znalec). Na základě takového posouzení byste zjistila, zda byste měla šanci uspět s nárokem o náhradu škody. Doporučujeme nejdříve se zdravotnickým zařízením vyjednávat a teprve v případě neúspěchu a prokazatelnosti pochybení se obrátit na soud. Doporučujeme také obrátit se na advokáta, který se specializuje na medicínské právo.
Vzhledem k tomu, že už uběhla dost dlouhá doba od okamžiku, kdy došlo k poškození zdraví, je třeba si před případným soudním vymáháním škody na zdraví dávat pozor na promlčecí lhůtu. Více se promlčecím lhůtám věnujeme v dotazu Promlčení náhrady škody na zdraví. Na základě Vámi uvedených informací není možné posoudit, zda už k promlčení mohlo dojít nebo ne.
Vaše Férová nemocnice
29.7.2009