Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Pochybnosti o léčbě manžela ve vězení
Dobrý den, můj manžel je ve vězení. Letos v červnu byl na operaci v civilní nemocnici a po vytažení stehů byl odvezen zpět do věznice. Jednalo se o diagnozu D110 - glandula parotis, jak jsem si zjistila. V současné době má manžel potíže, bolesti, omdlévá, ale nikdo z tamních lékařů se situací nezabývá. Jakákoliv snaha něco zjistit z mé strany je nemožná, nikdo se se mnou nebaví. Chci vědět, co se děje, mám o manžela pochopitelně obavu a zároveň se mi nezdá způsob léčby. Vlastně žádná není, jen dostával utišující léky, situace se nelepší, spíš naopak. Léky mu byly vysazeny, naznačena byla diagnoza F55 a dosud žádné jiné léky nedostal. Má bolesti, nespí. Zajímalo by mě, jaká práva mám jako manželka, co a kde mohu požadovat, aby se situace změnila a aby se nezanedbalo zdraví mladého člověka. Jak docílit, aby se mnou vůbec někdo komunikoval. Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš manžel jako osoba ve výkonu trestu odnětí svobody sice nemá právo na výběr lékaře, ale jinak má všechna práva jako jakýkoliv jiný pacient. Má tedy právo na zdravotní péči v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy, právo na informace o svém zdravotním stavu, právo nahlížet do své dokumentace a pořizovat z ní kopie atd.
Váš manžel Vás může určit jako osobu, která má být informována o jeho zdravotním stavu a která může za něj nahlížet do zdravotnické dokumentace a pořizovat z ní kopie. To udělá tak, že to nechá zapsat do zdravotnické dokumentace. V takovém případě má jeho ošetřující lékař povinnost Vám na Vaši žádost sdělit informace o zdravotním stavu Vašeho manžela a zpřístupnit Vám informace z jeho zdravotnické dokumentace. Nic na tom nemění skutečnost, že se jedná o vězeňského lékaře. Tyto získané informace pak můžete konzultovat s jinými lékaři a zjistit, zda je postup při léčbě Vašeho manžela standardní. V případě, že by lékař odmítl tato Vaše práva respektovat, můžete na něj podat stížnost k vedení věznice nebo k České lékařské komoře. Pokud u vedení věznice neuspějete nebo v případě, že zjistíte, že manželovi není poskytována náležitá péče, můžete rovněž podat podnět k veřejnému ochránci práv.
Váš manžel může také na základě § 56 zákona o výkonu trestu odnětí svobody požádat o přerušení výkonu trestu. Ředitel věznice totiž může na nezbytně nutnou dobu výkon trestu odsouzenému přerušit, pokud je odsouzenému třeba neodkladně poskytnout zdravotní péči, kterou nelze zajistit ve věznici nebo ve specializovaném zdravotnickém zařízení.
Vaše Férová nemocnice
6.10.2009