Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Pochybení při lékařském zákroku
Dobrý den,
mám 62 let a v září 2012 mi byla provedena katetrizace v nemocnici. Katetrizace se nepovedla protože se katetr zamotal a roztrhl mi zdravou chlopeň a proto mi byl otevřen hrudník a implantovaná mitrálni chlopeň. Po operaci za mnou přišel lékař a řekl mi, co se stalo. Byla jsem v šoku a nedokázala jsem to pochopit. Dodnes se nemohu s touto skutečností vyrovnat.
Lékař mi řekl že by se to nemělo stát ale že se to stalo. Starám se o nevidomého syna, je mu 39 let a od operace mám problémy psychického rázu.
1.zdravotní už podala stížnost na nemocnici ale oni se vymlouvají že nepochybili. Manžel po mé operaci dal výpověď aby se o mne staral a také o mého syna, takže jsme bez finančných prostředků a život se nám změnil. Chci po nemocnici odškodnění za pochybení při výkonu. Prosím vás pomozte mi.
roxana
Odpověď:
Dobrý den,
je nám líto, co se Vám stalo.
Doporučujeme Vám následující postup. Nejprve získejte kopie veškeré zdravotnické dokumentace, která souvisí s operací. Zkonzultujte svůj zdravotní stav a svoji zdravotnickou dokumentaci s jiným odborníkem, čímž si zjistíte, zda nemocnice postupovala správně či nikoli a zdali Vam ve zdravotnické dokumentaci něco nechybí.
Nejlepší cestou, kterou se můžete dále vydat, je snažit se vyřešit situaci domluvou přímo s vedením nemocnice (ředitel, primář oddělení, náměstek). Pokud by to nešlo nebo to k ničemu nevedlo, můžete podat stížnost ke zřizovateli zařízení, nebo k České lékařské komoře (blíže viz Stížnosti).
V případě, že by ani jedno z nabízených řešení nebylo účelné a nebyla Vám nahrazena způsobená škoda, mohla byste se jí domáhat nejprve smírnou cestou prostřednictvím mediačního řízení, případně podat žalobu na náhradu škody k soudu. Více o mediacích ve zdravotnictví se dočtete zde a můžete se obrátit na Asociaci mediátorů ČR nebo na Unii pro rozhodčí a mediační řízení ČR. Pokud se rozhodnete pro soudní řízení, je vhodné věc předem konzultovat s advokátem, který se v problematice zdravotnického práva vyzná. Řízení před soudem je obvykle složité a nákladné, a je proto potřeba zvážit i to, jak vysoká škoda vznikla.Vzhledem k tomu, že nárok na náhradu škody na zdraví se promlčí za dva roky ode dne, kdy se poškozený (Vy) dozví o škodě a o tom, kdo za ni odpovídá, bylo by vhodné případnou žalobu podat do září 2014. Doporučujeme se v tomto například obrátit na advokáta, který Vám pomůže tuto situaci zhodnotit, a poradí Vám i v otázce promlčení. Vhodného advokáta naleznete například ve vyhledávacím formuláři České advokátní komory nebo na stránkách Potřebujiprávníka.cz.
Přejeme Vám hodně sil,
Vaše Férová nemocnice
9.7.2014