Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Operace víčka
Dobry den mel bych jeden dotaz. Asi pred rokem a pul me byla operovana vrozena ptoza vicka. Operace byla zpocatku uspesna, ale po par mesicich me vicko opet trochu povadlo dolu ale hlavne se me stocili rasy dolu, jakoby proti oku a ja ted na jedno oko vidim uplne rozmazane(prakticky nic neprectu na vetsi vzdalenost), mam ho citlivy na svetlo, casto me slzi, boli a jeste se me nektery rasy obcas opiraji o oko, takze je to obac pocit jako mit tam 24hodin denne neco spadenyho. Na nestesti kdyz se me to stalo byl jsem v zahranici, ale ihned po navratu jsem sel za mym osetrujicim lekarem a na problem si stezoval. Lekar prvne ze by to operovat slo, ale ja v tu dobu nevedel, na jak dlouho zustanu v CR(pokud vubec zustanu) tak jsem to prvne odmitl. Asi po dvou mesicich,kdy jsem vedel ze tu zustavam, na dalsi kontrole jsem projevil o puvodne nabizenou operaci zajem, ale lekar me odvetil tim ze s tim nejde nic delat, maximalne odoperovat rasy a to se me zdalo asi jako opravdu nejzazsi reseni. Ztratil jsem k lekari duveru a presel jinam. Tam me rekli ze by s tim neco udelat slo, ale po serii ruznych vysetreni naznali ze bohuzel, ze zpusob puvodni operace byl vybran tak nestastne ze jakykoliv dalsi zasah tam je hodne nejisty a rizikovy. Uz je to skoro dva roky a ja ted premyslim co dal. Jestli se obratit na soud a domahat se nahradu skody, jestli to ma vubec cenu na uspech? Jak bych mel vlastne v tomhle pripade postupovat... jsem docela bezradnej. Dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
dle znění Vašeho dotazu usuzujeme, že se domníváte, že operace byla provedena, resp. její provedení lékařem navrženo, nesprávným způsobem, což má nyní následky v podobě zdravotních problémů, které nelze nějak efektivně a s jistotou vyřešit. Podobné případy jsme v rámci poradny řešili již například zde, zde nebo zde.
Pakliže po konzultaci Vaší zdravotnické dokumentace s jiným odborníkem v oboru medicíny (případně po konzultaci Vaší věci s advokátem) dospějete k závěru, že pravděpodobně došlo k pochybení ze strany lékaře, který operaci provedl, můžete jednak podat stížnost (více zde), pokusit se s nemocnicí dohodnout na mimosoudním vyrovnání, popřípadě následně podat občanskoprávní žalobu o náhradu škody na soud. V této souvislosti bychom Vás rádi upozornili zejména na dvouletou promlčecí lhůtu, která počíná okamžikem, kdy jste se dozvěděl o škodě a o tom, kdo je za ní odpovědný. Pokud by byl zákrok proveden svědomitě a s veškerou odbornou péčí a Vaším souhlasem, odpovědnost zdravotnického zařízení za náhradu škodu by byla vyloučena.
Vaše Férová nemocnice
12.5.2009