Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí zákroku

Dobrý den,

Dobrý den, trpím bolestmi zad, injekce nepomohli, proto mi byla navržena operace. Já tento zákrok však podstoupit nechci. Má kamarádka a můj otec operaci absolvovali a následně došlo k potížím s chůzí. Zákrok jsem tedy odmítla a lékař mě propustil s odůvodněním, že není jiná možnost než operace. Může si lékař toto dovolit? Mám možnost se bránit? 

Děkuji za Vaši odpověď. 

Kačka

Odpověď:

Dobrý den, 

Lékař může dle § 48 odst. 2 zákona o zdravotních službách péči o pacienta ukončit pouze v případě, že pacient odmítne součinnost s veškerou léčbou. Lékař naopak nemůže odmítnout péči o pacienta pouze v případě, že pacient nesouhlasí s jedním z několika možných léčebných postupů. Pokud jste tedy odmítla operativní řešení, lékař Vám měl nabídnout možné alternativy (o možných alternativách Vás může informovat jiný specialista), pokud skutečně žádné alternativy neexistují a neprovedení zákroku Vás přímo neohrožuje na životě, mohl lékař péči ukončit.

Pokud máte za to, že lékař nepostupoval správně máte několik možností jak se bránit. Jednou z možností je podání stížnosti, ta se podává vůči poskytovateli zdravotních služeb, tedy buď proti konkrétnímu lékaři či nemocnici. Tato osoba je povinna navrhnout ústní projednání dané věci. K vyřízení má 30 denní lhůtu. Pokud byste s výsledkem nebyla spokojena, můžete podat stížnost správnímu orgánu, který poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Pokud byste měla zato, že postup lékaře byl neetický, je též možno podat stížnost k České lékařské komoře, tady je to limitováno časovým úsekem jednoho roku. Dalšími možnými postupy je soudní a mimosoudní řešení sporu formou mediace.

K tomu naleznete více informací zde, ve Vašem případě se však přikláníme k prvé možnosti. 

S pozdravem, 

Vaše Férová nemocnice

6.3.2016

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS