Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Odmítnutí pojišťovny proplatit úraz
ivisek
Odpověď:
Dobrý den,
z vašich slov usuzujeme, že se jedná o komerční pojišťovnu, se kterou máte smlouvu o úrazovém pojištění. Proto je z pohledu pojišťovny zásadní formulace její povinnosti na základě smlouvy, kterou máte uzavřenou a téměr nic jiné nemá na případ vliv. Pokud lékařská zpráva obsahovala stanovenou dobu léčení pouze 14 dnů a podle smlouvy je minimální doba léčení 15 dnů, pak pravděpodobně povinnost pojišťovny proplatit vám úraz skutečně nevznikla. To, že jste ještě zůstala doma, protože jste na mateřské dovolené, už nemusí mít s úrazem nic společného - rozhoduje, jak dlhouho se zotavujete ze samotného úrazu a jak dlouhou tuto dobu stanoví lékař.
Pokud si však myslíte, že vám nárok na proplacení úrazu přece jenom vzniknout měl (díky skutečnostem či formulacím ve smlouvě, které jste nám ve své zprávě nesdělila), můžete svůj případ s pojišťovnou dále řešit:
- obraťte na pojišťovnu a požádejte o opětovné posouzení. Informujte se o přesných důvodech omítnutí placení. Často pojišťovna změní postoj, když vidí, že dotyčný má odhodlání se svého práva domáhat. Nejlepší možností je domoci se svého práva takovýmto mimosoudním postupem a dialogem s pojišťovnou.
- v případě neúspěchu můžete svá tvrzení podložit odbornými zprávami nezávislých lékařů. Můžete si také nechat vypracovat znalecký posudek na základě odborného vyšetření, který by svědčil o tom, že vaše popálenina byla závažnější a vyžadovala delší léčbu.
- soudní žalobu doporučujeme až jako poslední řešení. Soud bude vždy vyžadovat posouzení znalcem, kterého sám ustanoví. Rozhodnutí soudu bude víceméně v souladu s posudkem, soudce zde obvykle nemá příliš manévrovacího prostoru pro vlastní názor. V případě soudního sporu je již ale téměr nezbytná právní pomoc advokáta, kterého můžete vyhledat v seznamu advokátů České advokátní komory zde.
Vaše Férová nemocnice
1.9.2011