Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odmítnutí ošetřit pacientku s bolestmi

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to chodí s odmítnutím ošetřit bolestivý případ? Dnes jsem byla u zubní lékařky, žádala jsem ji o pomoc kvůli bolesti a ona mne odmítla, že prý má moc plno. Čekárna byla prázdná a já už dva dny nespala. Svého zubního lékaře nemám, jelikož paní doktorka skončila a nakonec jsem se přestěhovala. Zde je jen jedna paní doktorka a ta nepřijímá, což chápu, ale ošetřit mě určitě mohla. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v případě bolestivého případu onemocnění zubů se mohlo jednat o nutnost poskytnutí neodkladné péče. V takovém případě má pacient právo být ošetřen u kteréhokoli lékaře, a to i nesmluvního (toho, který nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u níž je pacient pojištěn). Problémy zde může činit fakt, že pojem neodkladné péče je definován pouze pro účely vyhlášky o zdravotnické záchranné službě. Zde je v § 1 odst. 2 například uvedeno, že přednemocniční neodkladná péče se poskytuje při stavech, které:

d) působí náhlé utrpení a náhlou bolest,
e) působí změny chování a jednání postiženého, ohrožují jeho samotného nebo jeho okolí.

Je tedy možné, že odmítnutí ošetření v tomto případě nebylo na místě. Argumentace přílišným počtem pacientů připadá v úvahu pouze v okamžiku, kdy byste chtěla být u této lékařky trvale registrována. S ohledem na zákon o veřejném zdravotním pojištění může lékař odmítnout přijetí pojištěnce do své péče tehdy, jestliže by jeho přijetím bylo překročeno únosné pracovní zatížení lékaře tak, že by nebyl schopen zajistit kvalitní zdravotní péči o tohoto nebo o ostatní pojištěnce, které má ve své péči. Pokud by Vás tedy odmítla tato lékařka zaregistrovat do své péče s ohledem na tento argument, byl by její postup z právního hlediska v pořádku. Neodkladnou péči je však povinna poskytnout. Pakliže takovou péči poskytnout odmítne, musí toto odmítnutí lékař pojištěnci písemně potvrdit.

Pokud se Vám postup lékařky nezdá v pořádku a domníváte se, že došlo k odmítnutí poskytnutí neodkladné péče, můžete podat stížnost.

Doporučujeme Vám obrátit se na Vaši zdravotní pojišťovnu, aby Vám sdělila, kteří smluvní lékaři v okolí Vašeho bydliště přijímají pacienty.

Vaše Férová nemocnice

27.5.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS