Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Ochranné pomůcky při rentgenu

Dobrý den, mám dceru (12 let), která podstoupila v posledním půl roce 3x RTG (rovnátka, zlomený prst). Při rentgenu nebyla ani jednou chráněna ochrannou zástěrou, která ale visela na stěně ordinace. Po prosbě o ochranu jsem byla ujištěna, že paní doktorka "to" vykryje. Existuje nějaká povinnost lékaře použít ochranné pomůcky?

Odpověď:

Dobrý den,

povinnost použít ochranné pomůcky existuje, ale pouze velmi obecně stanovená. Ochranné pomůcky se použijí „v rozsahu odpovídajícímu charakteru vyšetření“ (§ 64 odst. 3 vyhlášky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost č. 307/2002 Sb., o radiační ochraně). Nikde není podrobněji stanoveno, kdy a v jakém případě se ochranné pomůcky použijí.

Záleží na tom, o jaký druh záření se jedná, které části těla jsou ozařovány apod. Otázka posouzení vhodnosti použití ochranných pomůcek je velmi specifická záležitost, kterou může posoudit jen odborník – lékař, radiolog, radiologický fyzik.

Pokud máte pochybnosti o tom, zda byl rentgen proveden správně, můžete podat stížnost (více o tom, jak podat stížnost se dočtete zde).

Doporučujeme přečíst si také stránky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a případně jim zaslat dotaz s podrobnějším popisem vašeho případu.

Vaše Férová nemocnice

22.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS