Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nesouhlas s ukončením pracovní neschopnosti

Dobrý den. Jsem téměř rok po operaci karpálního tunelu (dosud na PN), mám omezenou hybnost palce, bolesti (v oblasti palce, zápěstí a karpálního tunelu), občasné otoky a potíže s jemnou motorikou. Vyšetření EMG je ale v normě. Problém posuzovalo několik odborníků, s nejednotnou diagnózou. Dle posudkového lékaře mi podpůrčí dobu neprodlouží, PN prý ukončí a musím nastoupit do zaměstnání. Na přiznání ID prý nemám nárok. Jak se mohu proti tomuto rozhodnutí bránit a jak mám postupovat, bude-li mi PN ukončena i přesto, že mi potíže nedovolují vykonávat své povolání (zdrav. sestra)?

Odpověď:

Dobrý den,

předpokládáme, že jste zažádaly o výplatu nemocenského i po uplynutí podpůrčí doby a lékař, který rozhodoval, Vám sdělil, že podpůrčí dobu neprodlouží a navíc dá podnět k zahájení řízení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

Lékař lékařské posudkové služby musí, kdykoliv v průběhu dočasné pracovní neschopnosti, když zjistí, že nejsou důvody pro její další trvání, dát podnět k zahájení řízení o ukončení dočasné pracovní neschopnosti správním rozhodnutím OSSZ. Pokud dočasná pracovní neschopnost bude ukončena rozhodnutím OSSZ, můžete proti tomuto rozhodnutí podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí o ukončení pracovní neschopnosti. Odvolání se podává k České správě sociálního zabezpečení, prostřednictvím příslušné OSSZ.

Proti rozhodnutí OSSZ o nepřiznání výplaty nemocenského po uplynutí podpůrčí doby je taky možné podat odvolání. Odvolání proti tomuto rozhodnutí se podává do 15 dnů ode dne jeho doručení u OSSZ, která rozhodnutí vydala. Odvolacím orgánem, který bude rozhodovat je Česká správa sociálního zabezpečení.

Odvolání musí obsahovat určité náležitosti: Vaše jméno, rodné číslo a místo trvalého bydliště (na tuto adresu Vám bude dále doručováno), označení správního orgánu, který rozhodnutí vydal (ve Vašem případě se jedná o okresní správu sociálního zabezpečení). Důležitou náležitostí je číslo jednací, pod kterým bylo rozhodnutí vydáno, s příslušným datem vydání rozhodnutí. Nakonec také musíte uvést, v čem spatřujete nesprávnost rozhodnutí.

Nevíme, kdo Vám sdělil, že nárok na invalidní důchod nemáte. Pokud jste Však ještě o invalidní důchod nezažádala, nic Vám nebrání, abyste u okresní správy sociálního zabezpečení žádost podala. Teprve případné zamítavé rozhodnutí Vám umožní bránit se proti nepřiznání ID. Informace potřebné k vyřízení žádosti naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

26.4.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS