Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Náhrada škody na odebrané věci v bezvědomí
Dobrý den, prosím o radu. Během hospitalizace otce v nemocnici ztratili sestry otcův prsten, který mu odebrali, když byl v bezvědomí. Prsten není k nalezení a staniční sestra oddělení se k celé věci staví laxně. Ačkoli měl prsten pro otce hlavně památeční význam, nechceme celou věc nechat jen tak být. Je možné žádat za ztracený prsten náhradu a jak se náhrada stanoví? Děkuji předem za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
náhradu škody je možné žádat určitě na základě obecného porušení prevenční povinnosti. Tudíž by byla škoda hrazena na základě obecné odpovědnosti za škodu, která se promlčuje do 2 let od okamžiku, kdy se o ní otec dozvěděl. Náhrada škody bude poskytována v penězích v rozsahu v jakém prokážete výši vzniklé škody např. účet z obchodu, pokud však nemáte, musela by být prokázána např. znaleckým posudkem, ovšem tento bývá poměrně nákladný.
Je však možné, že soud by mohl tento případ podřadit také pod odpovědnost na věcech vnesených a odložených. U této odpovědnosti existuje omezení náhrady škody do výše 5000 Kč. Omezení se však neuplatní, šlo-li o porušení povinnosti sester, jako zaměstnanců provozovatele. Navíc je nutno, aby bylo právo na náhradu škody uplatněno u nemocnice do 15 dnů po dni, kdy se o ztrátě Váš otec dozvěděl, jinak zaniká.
Doporučujeme Vám, aby se otec, až se probere z komatu co nejdříve (pro jistotu do 15 dnů) obrátil na vedoucího (ředitele) nemocnice s požadavkem na zaplacení prstenu. Pokud nemocnice nevyhoví, nezbývá otci než se obrátit na soud. V tomto případě doporučujeme kontaktovat právníka.
Na postup personálu si můžete také stěžovat. O stížnostech více zde. Podání stížnosti však nevyřeší Váš problém se zaplacením prstenu.
Vaše férová nemocnice
3.2.2010