Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Můžu žádat o vrácení neschopenky?

Dobrý den Chtěl bych se zeptat na pár věcí. V červnu roku 2008 konkrétně 8 jsem měl nehodu na motocyklu a zlomil jsem si pravou stehenní kost. Byl jsem operován následující den v Rakovnické nemocnici. Dne 8 prosince jsem byl na neschopence půl roku. V této době jsem registrován na pracovním uřadu a už nepobírám ani podporu v nezaměstnanosti a tudíž muj příjem je nulový. Když jsem byl u svého obvodního lékaře koncem prosince pro listek na peníze tak mi pan doktor zrušil neschopenku (protože jsem nepobíral nemocenskou,tak ji prý tudíž nepotřebuji) i když jsem nechtěl. Poté jsem se dozvěděl že to byla chyba že bych měl mít po půl roce nárok na invalidní důchod. Momentálně jsem po druhé operaci a jsem pořád v léčebném procesu a nevím jak dlouho bude trvat. Proto se chci zeptat kam se mohu odvolat o vrácení neschopnosti a požádání o důchod. Do práce jit nemohu protože chodím jen za pomocí berlí.A ještě mám jeden dotaz který se týká úrazového pojištění. Má zrušení pravní neschopnosti vliv na bodové hodnocení úrazu nebo se bere hlavně doba léčení? Předem děkuji za vaši odpověd a v případě nějakého konkretního dotazu mě prosím kontaktujte na uvedené emailové adrese. Přeji hezký den

Odpověď:

Dobrý den,

obecně je to tak, že pokud nesouhlasíte s ukončením dočasné pracovní neschopnosti, musíte proti tomuto rozhodnutí do tří dnů podat návrh na přezkum. Tuto lhůtu jste bohužel promeškal.

Pro nárok na invalidní důchod to však nemá význam. Ještě do loňského roku bylo řízení o invalidním důchodu zahájeno automaticky, pokud pracovní neschopnost trvala půl roku. Toto však už od 1.1.2009 neplatí. Pokud si tedy myslíte, že máte nárok na invalidní důchod, musíte o něj zažádat. Na to, zda budete uznán invalidním nebo ne, nemá „zrušená neschopenka“ vliv.

Žádost o invalidní důchod se podává na Okresní správu sociálního zabezpečení. Jejich seznam s adresami naleznete zde. Podrobné informace o žádosti o invalidní důchod, naleznete na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Zde také naleznete telefonní číslo call centra, kde vám s touto otázkou poradí více.
Zrušení dočasné pracovní neschopnosti nemá vliv na bodové hodnocení.

Férová nemocnice

10.1.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS