Muže zubař odmítnout 4 ditě

Hledáme pro vnuka zubaře.Všichni ho odmítly.Řekli nám že si máme zajít na pohotovost.Odmítla ho ošetřit i zubařka u které je zaregistrována jeho matka. Děkuji za odpověd

Numelin

Vaše situace nás opravdu moc mrzí a pokusíme se vám co nejlépe poradit.

Lékař, tedy i zubař, smí dle zákona o zdravotních službách odmítnout přijmout pacienta pouze z důvodu

-          překročení únosného pracovního zatížení způsobujícího snížení kvality a bezpečnosti poskytování zdravotních služeb pacientům již přijatých,

-          nebo pokud by pacient nebyl pojištěncem zdravotní pojišťovny, se kterou má lékař smlouvu.

V každém případě vám však lékař musí dát písemnou zprávu s uvedením konkrétního důvodu odmítnutí pacienta.

Pokud lékař některou z těchto svých povinností poruší, dopustí se tak přestupku, za který mu hrozí pokuta až 300000.

Dle zákona o veřejném zdravotním pojištění máte navíc právo na časovou a místní dostupnost hrazených služeb poskytovaných smluvními poskytovateli příslušné zdravotní pojišťovny. Což v případě, kdy nemůžete sehnat lékaře, není zajištěno.

Máte následující možnosti:

-          Můžete se obrátit na pojišťovnu s tím, že potřebujete najít zubaře pro vnuka, který je u ní pojištěný – pojišťovna by vás neměla odmítnout, naopak by vám měla vyjít vstříc a zajistit vnukovi lékaře.

-          Můžete se znovu obrátit na některého ze zubařů a upozornit ho na povinnost pacienta přijmout, jestliže není splněná některá z podmínek pro nepřijetí. V případě opětovného odmítnutí si nechat napsat zprávu a při podezření na nezákonné odmítnutí podat podnět na zahájení řízení o správním deliktu krajskému úřadu.

Doufáme, že vám rady pomohou  přejeme hodně štěstí vám i vnukovi,

24.1.2018