Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Může lékař podat testovací látku bez písemného povolení
husagalaga
Odpověď:
Dobrý den,
i v roce 2009 lékař potřeboval k aplikaci testovací látky váš souhlas. Lékař je povinen předem poučit každého pacienta o účincích léku/testovací látky, důvodech, proč jej pacientovi aplikuje, dále o jeho důsledcích a také o nežádoucích účincích, které se mohou u pacienta projevit. Pokud přichází v úvahu větší počet nežádoucích účinků, měl by lékař poučit pacienta o takových, které vzhledem k individuálním vlastnostem pacienta mohou mít význam, dále o takových, které mohou mít značný dopad na běžný život pacienta a pak také těch, které se objeví s vysokou pravděpodobností, i kdyby neměly být závažné.
Pokud by se jednalo o testovací látku v pravém slova smyslu, dostaneme se do režimu zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, který je platný a účinný od 31. 12. 2007. V takovém případě jsou subjekty hodnocení fyzická osoba, které se účastní klinického hodnocení, buď jako příjemci hodnoceného léčivého přípravku, nebo jako členové srovnávací nebo kontrolní skupiny, kterým není hodnocený léčivý přípravek podáván. Testování neboli klinické hodnocení může probíhat pouze, pokud byl dán subjektem, tedy Vámi, informovaný souhlas. Informovaný souhlas ale nemusí být písemný,
Co se týče odpovědnosti za komplikace, za škodu způsobenou očkováním/podáním testovací látky s negativními následky by pravděpodobně zodpovídalo zdravotnické zařízení, ať již státní či nestátní, které příslušné očkování provedlo. Škoda na zdraví by patrně byla způsobena povahou použitého léčivého přípravku a v takovém případě je odpovědnost poskytovatele zdravotní péče objektivní (tzv. za výsledek) bez ohledu na to, že postup byl správný na základě zákona, nedošlo k žádné nedbalosti ani k pochybení. Této odpovědnosti se nelze zprostit. Lze se pouze pojistit pro případ, že by taková situace nastala.
Vaše Férová nemocnice
10.6.2014