Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mozková mrtvice po operaci

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, moje mamka byla operována na opětovné podezření rakoviny tlustého střeva. Před 7 lety ji měla poprvé. Operací, kterou prodělala letos v červnu se nepotvrdila – měla tam jen nějaký zánět. Ale hned druhý den, co jsem za ní přišla do nemocnice, už byla občas duchem nepřítomná, nemluvila a když něco řekla, tak jen ano nebo ne. Na víc se nezmohla. Přisuzovali jsme to narkóze, kterou poprvé špatně snášela. Doktoři nám dohromady nic neřekli, tak jsme si mysleli, že je vše v pořádku. Mamka je po operaci zhruba 2 měsíce a její stav se nelepší. Stále nemluví, je zmatená. Až nedávno jsme zjistili, že se jedná o mozkovou mrtvici. V nemocnici tedy zanedbali péči? Jak se k tomu máme stavět? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

v poradně jsme již řešili obdobné dotazy, kdy došlo ke zhoršení zdravotního stavu pacienta během lékařské péče, např. dotaz Zhoršení zdravotního stavu po chemoterapii ze dne 29. 6. 2009. V takových případech si pacient nebo jeho rodina nebývají jistí, zda nedošlo k pochybení ze strany lékařů. Odkazujeme na výše uvedený zodpovězený dotaz a jiné dotazy v poradně.

Doporučujeme pokusit se více komunikovat s lékaři a nechat si vysvětlit medicínské důvody zdravotního stavu Vaší maminky a další prognózy. Je dost možné, že pochybení lékařů je především v nedostatečné komunikaci, nedostatečném poučení o rizicích a jinak lékaři nepochybili. Pokud se ale domníváte, že zanedbali lékařskou péči o Vaši maminku, můžete podat stížnost na vedení nemocnice s žádostí o prošetření léčebného postupu. V případě nespokojenosti s vyřešením situace ze strany nemocnice přichází v úvahu obrátit se na soudního znalce a nechat jím přezkoumat léčebný postup.

Pokud byste však chtěli požadovat náhradu škody na zdraví soudně, musíme Vás upozornit, že v podobných případech je minimální šance na úspěch. Musela by se totiž jednoznačně prokázat souvislost mezi poškozením zdraví a jednáním nebo opomenutím zdravotníků, což není vůbec snadné v případech, kdy už před zákrokem byl zdravotní stav pacienta špatný a příčin zhoršení mohla být celá řada. I kdyby se totiž prokázalo, že zdravotníci něco zanedbali (např. neprovedli určité vyšetření), neznamená to ještě, že kdyby se tak nestalo, tak by nedošlo k nepříznivému následku na zdraví pacienta.

Vaše Férová nemocnice

7.7.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS