Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Mám nárok na odškodnění?

Dobrý den. Ráda bych radu, zda mám nějakou šanci na odškodnění - špatná pooperační péče. V lednu 2009 jsem byla na operaci menisku. Před operačním sálem se lékař zeptal, zda pokud by byly poškozeny vazy, to má udělat také. Já již pod léky řekla ANO a po probuzení jsem se dozvěděla, že mi byl odstraněn meniskus a udělána plastika před. kříž. vazu. Dva dny mi rána krvácela, drenáž byla čistá. Po vyndání jsem se dozvěděla, že dren byl špatně zaveden, a proto nic neodváděl. Já dostala zánět, měla jsem vše rozlité v koleni. Po 3 týdnech dostala 1. hlub. žilní trombózu, následně druhá a třetí v operované noze. Noha byla zcela nefunkční, absolvovala jsem rehabilitaci, lázně a nyní čekám na příjem do dalšího rehabilitačního ústavu. Následky po trombózách a bolest mám stále, bez berlí nemohu chodit. Podle lékaře to byla shoda náhod a pooperační komplikace s trombózou. Jsem skoro rok v neschopnosti díky chybě lékaře. Děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

pro to, aby lékař mohl provést zákrok do Vašeho těla musí k tomu mít Váš informovaný souhlas, tj. souhlas, který udělíte po zvážení všech informací např. důsledcích zákroku, o alternativách léčení či rizik, jež je Vám lékař povinen sdělit. Informace musí být sděleny pacientovi tak, aby jim porozuměl. Poučení těsně před operací není dostačující, pokud jej bylo možné učinit dříve. Poučení nesmí být poskytnuto v době, kdy se pacient domnívá, že je již vše připraveno, že zákrok je neodvratitelný, nebo kdy je již v rámci přípravy na operaci pod vlivem léků, avšak neexistuje žádný předpis, jenž by stanovoval přesný čas, který by měl mít pacient na rozmyšlenou. Záleží na okolnostech a povaze zákroku, o němž je pacient informován. Platí zde ale obecná zásada: čím náročnější zákrok, tím delší čas na rozmyšlenou.

Pokud máte podezření, že došlo k zanedbání péče lékařem, doporučujeme, abyste se pokusila spor vyřešit přímo s lékařem či jeho nadřízeným. Nelze-li takto řešení dosáhnout, máte možnost podat stížnost. Dále je možné využít také mediace, tj. mimosoudního řešení sporů. 

Pokud ani tento způsob nepovede k řešení Vaší situace, lze také samozřejmě podat žalobu. Upozorňujeme však, že z Vašeho popisu není zřejmé, zda skutečně k pochybení došlo. Mohlo dojít k porušení povinností lékaře při poučování o zákroku a vyžádání si souhlasu. Také mohlo dojít k nějakému pochybení přímo ve zdravotní péči, ale to nelze posoudit. Upozorňujeme však, že i kdyby k nějakému pochybení skutečně došlo, neznamená to automaticky, že to bylo příčinou Vašich pooperačních následků a že nemocnice je za tyto následky odpovědná. To by bylo třeba u soudu prokázat znaleckými posudky, případně dalšími důkazy.

Pokud byste se chtěla obrátit na soud, doporučujeme Vám obrátit se na advokáta specializujícího se na zdravotnické právo. Takového advokáta v blízkosti Vašeho bydliště naleznete například na stránkách České advokátní komory.

Přijměte prosím naši omluvu za pozdní zodpovězení dotazu.

Vaše Férová nemocnice

7.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS