Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo vystavuje doklad o pracovní neschopnosti

Dobrý den, jedná se mi spíše o formalitu spojenou s vystavením dokladu. V dubnu jsem objednána k hospitalizaci a následné operaci páteře do pražské nemocnice. Jsem zaměstnaná a z různých osobních důvodů jsem dosud své chronické zdravotní problémy řešila čerpáním řádné dovolené. Chtěla jsem se zeptat, zda by doklad o mé pracovní neschopnosti před hospitalizací měl vystavit můj praktický lékař v Sokolově či spíše lékař pražské nemocnice při nástupu hospitalizace? Za odpověď předem děkuji.

Odpověď:

O vzniku dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař – tedy ten, který pacienta ošetří, vyšetří či léčí (výjimkou je pouze záchranná a pohotovostní služba). Jeho povinností je také vystavení dokladu o pracovní neschopnosti (zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Ve Vašem případě by jej tedy měl vystavit lékař pražské nemocnice, kde budete operována.

Váš zaměstnavatel má navíc v každém případě právo znát místo Vašeho pobytu během pracovní neschopnosti, aby mohl kontrolovat dodržování léčebného režimu včetně toho, zda se zdržujete na oznámeném místě. Během prvních 14 dnů máte dokonce povinnost sdělit mu místo, kde se budete nacházet, sama. Po čtrnácti dnech se může zaměstnavatel informovat u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Vaše Férová nemocnice

12.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS