Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Je možné odcestovat při neschopence?

Můj přítel je v pracovní neschopnosti s karpálním tunelem, ale ještě nemá po operaci. Chtěli bychom odjet na svátky pryč z domova, a tak se chci zeptat, jestli má při neschopence nárok na pár dní změnit místo pobytu? Nebo jestli může mít nárok na celodení vycházky, abychom mohli odjet? Z ministerstva mi na můj dotaz odpověděli, že změna pobytu v době nemoci je možná pouze v případě, že na nové adrese je ochoten jiný ošetřující lékař převzít pacienta v pracovní neschopnosti do své péče. Je to pravda?

Odpověď:

Dobrý den,

Do konce roku 2008 platila pro posuzovaní dočasné pracovní neschopnosti již zmíněná vyhláška č. 31/1993. Z té vyplývalo, že lékař může práce neschopnému povolit změnu pobytu. Z vyhlášky ale nevyplývá, že by to bylo podmíněno převzetím pacienta jiným lékařem.

Od 1. 1. 2009 je však účinný zákon č. 187/2006 o nemocenském pojištění, který tuto problematiku upravuje nově. Změnu pobytu během dočasné pracovní musí povolit ošetřující lékař. Pokud by místo pobytu mělo být v zahraničí, je k tomu třeba také souhlas orgánu nemocenského pojištění, o který by si musel váš přítel rovněž požádat. Pokud se jedná o změnu pobytu v prvních čtrnácti dnech dočasné pracovní neschopnosti (a nadále i v době, kdy má pacientovi náleží započitatelný příjem), musí předem tuto změnu oznámit zaměstnavateli. Oznámení musí být písemné nebo jinak prokazatelně doručené.

Férová nemocnice

23.1.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS