Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Jak postupovat při nepokojenosti v léčebně

Dobrý den, přítel byl odvezen do nemocnice a poté do protialkoholní léčebny na nedobrovolný pobyt. Nejdříve byl cca 1 měsíc na interně, kde s lékaři spolupracoval, pomáhal dokonce při problémech s ostatními pacienty, s pobytem souhlasí, chování v pořádku bez komplikací. Měl být přeložen na 4 měsíce na protialkoholní oddělení. Ovšem překvapil mě postup tamní primářky, která jakmile přítel přestoupil na její oddělení byl okamžitě přeložen na 1rok na oddělení, určené pro dlouhodobu léčbu osob s těžkou poruchou osobnosti vč. alkoholové demence. Opravdu tento postup nachápu a připadá mi naprosto zcestný, ostatní lékaři v léčebně od toho dávají ruce pryč jelikož paní primářka tam má velké slovo a nechtějí si to s ní rozházet, což mi bylo řečeno do očí. Nemohli byste mi poradit na koho se obrátit nebo jak se dá tato situace řešit? Velice Vám děkuji za případnou odpověď. Martin

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že nesouhlasíte s rozhodnutím primářky a zvolený postup považujete za nevhodný a bezúčelný.

Ze zákona vyplývá, že pacient, teda Váš přítel (a osoby jim určené) má právo být informován také o účelu poskytované zdravotní péče a léčebných výkonů (§ 23 zákona o péči o zdraví lidu).

Pokud tyto informace máte a navzdory tomu nesouhlasíte s postupem anebo Vám tyto informace odmítají dát a není možná domluva se samotnou primářkou, můžete na ni podat  stížnost vedoucímu zdravotnického zařízení, tedy řediteli nemocnice, a požadovat nápravu. Pokud neuspějete ani tady, můžete si stěžovat u orgánu, který nemocnici zřizoval nebo registroval. Podmínky na místech, kde jsou osoby omezeny na osobní svobodě, je oprávněn prošetřit také veřejný ochránce práv.

Další informace a vzory stížností naleznete také zde.

Vaše Férová nemocnice

12.2.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS