Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Jak postupovat, když v nemocnici vznikly proleženiny
Můj otec má 77 let. Před rokem byl na operaci s kolenem, kde dostal kloubní náhradu. V červnu letošního roku dostal do kolena zánět a něž lékaři zjistili, že se jedné o zánět v operovaném kolenu, dostal otravu krve. Po tomto zjištění mu koleno otevřeli a vyčistili. Po této operaci dostával silná antibiotika a téměř čtrnáct dnů o sobě nevěděl. Za tuto dobu se mu udělaly hluboké proleženiny na patách a zádech. Domnívám se se jedná o zanedbání péče ze strany zdravotnického personálu, protože nebyl dostatečně polohován a tím proleženiny vznikly. S tím že by mohl mít nějaké otlaky je asi nutné počítat, ale hluboké proleženiny cca 3 cm snad mít nemusel. Jak v tomto případě postupovat?
Odpověď:
Dobrý den,
z odborného lékařského hlediska bohužel nedokážeme jako právníci posoudit, zda v případě Vašeho otce došlo k pochybení nemocnice, pokud se však domníváte, že tomu tak bylo, doporučujeme se na nemocnici obrátit se stížností. Pokud jste přesvědčena, že lékaři na oddělení pochybili, máte právo podat stížnost k primáři daného oddělení, popř. k vedení nemocnice (řediteli), které je povinno se Vaší stížností zabývat a do 60 dnů Vám vydat své stanovisko. Vzory stížností jsou k dispozici na stránkách Férové nemocnice. Pokud vedení nemocnice přizná pochybení, můžete se dále dohodnout na odškodnění.
Pokud máte podezření na pochybení ze strany konkrétního lékaře, pak se můžete se stížností obrátit na Českou lékařskou komoru, která věc projedná a případně rozhodne o sankci pro daného lékaře. Tou může být až vyloučení z lékařské komory.
Pokud byste si zvažovali o finančním odškodnění, doporučujeme postupovat tak, jak bylo popsáno v jednom z předchozích dotazů.
Vaše Férová nemocnice
2.9.2009