Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Alergická reakce na rovnátka

Dobrý den, po nasazení rovnátek se u mě projevila pravděpodobně alergická reakce (nateklé sliznice, špatné dýchání, stav až na kolaps). Byla jsem dvakrát u ortodontisty, který mi tvrdil, že se s něčím takovým nikdy nesetkal, nicméně odstranil mi latexovou část rovnátek. Můj stav se nezlepšil a po dalším týdnu jsem se rozhodla rovnátka si nechat odstranit, nebylo možné tyto stavy vydržet. Ortodontista mi tvrdí, že se s ničím takovým nikdy nesetkal. To mě překvapilo, protože jen na internetu je o tom spousta textů. Mám pocit, že mi lže. Můžu se dožadovat vrácení peněz nebo náhrady? Měl mě na možnost alergické reakce předem upozornit? Děkuji

Gabriela

Odpověď:

Dobrý den, 

dle § 31 odst. 1 a) zákona o zdravotních službách Vás lékař musí předem srozumitelně informovat o navrženém individuálním léčebném postupu, což zahrnuje i popis možných rizik pro Vás jako pacienta. Zároveň ale máte i Vy, jakožto pacient, dle § 41 odst. 1 d) zákona o zdravotních službách povinnost pravdivě informovat Vašeho ošetřujícího zdravotního pracovníka o skutečnostech podstatných pro poskytování zdravotních služeb. Ze zákona máte tedy povinnost nahlásit svému ošetřujícímu lékaři všechny Vaše Vám známé alergie. 

Pokud máte podezření, že Váš lékař pochybil a i přes Vámi sdělené alergie Vám předepsal rovnátka z takového materiálu, máte možnost se proti tomuto pochybení bránit stížností.

Stížnost je upravena v § 93  a násl. zákona o zdravotních službách a podává se poskytovateli zdravotních služeb, proti kterému směřuje, tedy samotnému lékaři nebo např. řediteli nemocnice. Obsahem stížnosti by měl být dostatek informací k jejímu vyřízení, stížnost nesmí být podána anonymně. Poskytovatel je pak povinen tuto stížnost vyřídit do 30 dnů, někdy však tato lhůta může být prodloužena o dalších 30 dnů. V případě, že byste nebyla s vyřízením stížnosti spokojena, máte právo se obrátit na správní orgán, u kterého znovu podáte stížnost a uvedete důvody, proč nesouhlasíte s vyřízením stížnosti. Tento správní orgán má pak na vyřízení

- 30 dní od obdržení stížnosti (může být prodlouženo o dalších 30 dní)

- 90 dní v případě, že je nutné ustavit nezávislého odborníka ode dne jeho ustavení (může být prodlouženo o dalších 60 dní)

- 120 dní pokud je třeba ustavit nezávislou odbornou komisi ode dne jejího ustavení (může být prodlouženo o dalších 60 dní).

Více informací o podávání stížností naleznete zde.

Nicméně, lékař nemůže předvídat všechny alergie, takže pokud se jednalo o u Vás dosud neznámou alergii, Váš lékař Vás předem ani upozornit nemohl. 

Na vyhotovení rovnátek se právně pohlíží jako na smlouvu o dílo. Váš zubní lékař jakožto zhotovitel odpovídá za vady na rovnátcích po dobu dvou let. Pokud by tedy Váš zubní lékař vyhotovil rovnátka z materiálu, na který jste alergická, i přesto že jste mu předem alergii oznámila, jednalo by se o podstatnou vadu, jelikož jsou tím rovnátka pro Vás nepoužitelná. Při reklamaci pak máte nárok si zvolit:

- odstoupení od smlouvy a vrácení peněz

- zhotovení nových rovnátek

- opravu rovnátek či jejich součástí

- slevu z kupní ceny.

Pokud však byla pro Vás rovnátka nepoužitelná z důvodu alergie, kterou Váš lékař nemohl předvídat a nejednalo se tak o pochybení z jeho strany, nemá povinnost Vám peníze vracet. 

Zároveň máte také možnost si vyžádat kopii Vaší zdravotnické dokumentace (§ 65 odst. 1 a) zákona o zdravotních službách) a zajistit si posudek od nezávislého lékařského znalce, který může posoudit, zda nedošlo ze strany Vašeho zubního lékaře k zanedbání péče.

S pozdravem 

Vaše Férová nemocnice

21.3.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS