Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Spádovost a výběr lékaře

Dobrý den, zajímalo by mě, jak mám postupovat v nasledujícím: spádově patříme podle bydliště do úrazové nemocnice. Loni jsem byla po úrazu v nemocnici ošetřovana lékařem, který dle mého názoru podcenil léčbu az jsem nakonec skončila na lůžkovém oddělení. Co jsem tam zažila, nebudu popisovat. Když jsem si teď udělala úraz znovu, sanitka mě tam odvezla. Na dotaz, jestli by mě neodvezli jinam, mi bylo sděleno, že pokud si to domluvim, tak ano. Bohužel v úrazovce jsem byla opět přiřazena k onomu doktorovi, i když jsem požádala, abych mohla jít k někomu jinému.
Děkuji za odpověď.

ruzenka

Odpověď:

Dobrý den,

v zákonné úpravě nic jako ,,spádová" nemocnice není definováno .Pacient má právo na volbu poskytovatele zdravotních služeb, tzn. vy sama si můžete vybrat, kdo vás bude ošetřovat, zvlášť v případě, že danému lékaři nedůvěřujete. Výjimkou je ovšem výběr nemocnice pro pacienta, který je přepravovánsanitkou, ta vás automaticky odveze do nejbližší vhodné nemocnice.

Při každém ošetření, pokud to zdravotní stav dovoluje, je nutné od pacienta získat informovaný souhlas k ošetření, který zahrnuje i výběr konkrétního lékaře. U některých zákroků, například u operací, si ale zvolit nemůžete.

V případě, že jste s lékařem neměla dobré zkušenosti, doporučujeme Vám věc řešit domluvou. V případě, že domluva nepomůže, můžete si na postup lékaře stěžovat. Více o stížnostech naleznete zde.

Vaše Férová nemocnice

 

16.1.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS