Příspěvek na péči

Dobrý den, žádali jsme pro babičku (83 let) příspěvěk na péči na místním úřadu MPSV v 10/2013. Byl jí přiznán I. stupeň, což dle zdravotního stavu souhlasilo. O měsíc později upadla, zlomila si krček v kyč. kloubu, podstoupila 6 měsíční léčení v nemocnici a poté LDN. Kvůli 4 narkozam za sebou se lehká demence, kterou trpěla, změnila na těžkou, některé členy rodiny nepoznává, nyní je babička pouze ležící a sotva vnímá. Praktický lékař i odb. lékař na LDNce se shodli, že by měla dostat III.-IV. stupeň. Odvolala jsem se 4/2014, případ byl předám na krajský MPSV a byl jí znovu uznán I. stupeň. Mezitím byla převezena do Domova seniorů a řízení bylo obnoveno. Poté jsme ihned dodali nové podklady o zdr. stavu, a žádali o znovuposouzení během lhůty 8 dní. Dnes mi po 2 měsících přišlo vyrozumění, že babičce byl uznán znovu I. stupeň! Nechápu to, ti lidi co rozhodují ji nikdy neviděli, a přitom dle praktického lékaře i lékaře v LDN má nárok na ten nejvyšší stupeň. Na kraj. MPSV mi poradili počkat těch 8 dní než mi přijde oficiální žádost, a buď znovu podat žádost o zvýšení na místním referátu MPSV nebo to řešit soudně. Prý to ale bude trvat dlouho a většina lidí to přestává v této fázi řešit. Ale já jsem si slíbila, že babičce, když nebude moct, tak ji zajistím důstojné dožití, a nechci se vzdát. Babička celý život nic po nikom nechtěla, pracovala a teď když ty dávky potřebujeme, aby to pokrylo péči, tak je těžké cokoli vymoci. Prosím o radu, jak dále postupovat, jsem už vyčerpaná z neustálého se odvolávání, shánění důkazů a hádání se s byrokracií. Děkuji za Váš čas.

Martina

pokud jste již znovu žádali o změnu stupně příspěvku a odvolání dopadlo neúspěšně a nechcete žádat o navýšení příspěvku znovu, je možné podat správní žalobu. Tuto žalobu podáte u krajského soudu, pokud je vaše babička z Prahy, tak u Městského soudu v Praze. Tuto žalobu podejte do 2 měsíců od data doručení rozhodnutí z odvolacího řízení, vzor správní žaloby naleznete na stránkách ligy vozíčkářů. Nejlepší by bylo, pokud získáte kopie zdravotnické dokumentace vaší babičky před tím, než žalobu podáte. Vzhledem k tomu, že řízení před soudem může být složité, bylo by vhodné, abyste se před podáním žaloby poradili s advokátem, který se na oblast sociálních věcí specializuje.

Dobrý zpráva pro vás je, že za tuto žalobu nebudete platit žádný soudní poplatek.

Přejeme Vám hodně sil,

23.6.2014