Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Předčasná skartace dokumentace

Dobrý den, mám dotaz týkající se skartace zdravotni karty u praktického lékaře. Kvůli dlouhodobému pobytu v zahraničí jsem se odhlásila ze zdravotního pojištění. Po návratu zpět po necelých 3 letech jsem se opět u zdravotní pojišťovny přihlásila. Když jsem nedávno navštívila svého praktického lékaře, bylo mi řečeno, že moje zdravotní karta byla skartována. Pan doktor uvedl, že se tak stalo z důvodu jejich zjištění mého odhlášeni od zdravotní pojišťovny. Já tedy nyní nemám ani kopii této mé zdravotní dokumentace. Je toto vůbec možné? V tomto případě nemusí lékař dodržovat zákonnou lhůtu pro archivaci zdravotní dokumentace?

Odpověď:

Dobrý den,

povinnosti lékaře při uchovávání zdravotnické dokumentace a skartační lhůty upravuje vyhláška č. 385/2006 Sb., o zdravotnické dokumentaci. Lékař je povinen uchovávat zdravotnickou dokumentaci před její skartací po dobu nejméně 5 let. V případě praktických lékařů, což bude i Váš případ, je lhůta 10 let od změny lékaře a předání písemné informace v rozsahu potřebném k zajištění návaznosti zdravotní péče o pacienta nově zvolenému lékaři primární péče. Před uplynutím skartační doby nesmí být zdravotnická dokumentace zařazena do skartačního řízení.

Odhlášení se z veřejného zdravotního pojištění přitom nemůže být důvodem zkrácení skartační lhůty. Jelikož dokumentace je nyní již nevratně ztracena, není možné věc vyřešit k Vaší spokojenosti. Teď můžete po lékaři požadovat nejspíš omluvu, nebo na jeho postup podat stížnost.  Teoreticky by bylo možné požadovat náhradu škody, pokud by Vám vznikla a byla byste schopná to prokázat. Jiné sankce za nesprávné vedení zdravotnické dokumentace zákon nestanoví.

Podobný dotaz jsme řešili také zde.

Vaše Férová nemocnice

11.6.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS