Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Pleny pro kontinentní pacienty

Dobrý den. Moje 91 letá babička je hospitalizovaná a ač je plně kontinentní, dali jí pleny, což psychicky špatně snáší a nechce kvůli tomu jíst (pít také ne, ale má infúzi), aby nemusela vykonávat potřebu do pleny. Je možné se proti tomu bránit a požadovat přinášení mísy? Děkuji za odpověď. Helena B.

Helena B.

Odpověď:

Dobrý den,

Pacient má podle zákona o zdravotních službách při poskytování zdravotních služeb mj. právo na úctu, důstojné zacházení a na ohleduplnost. To, že Vaší babičku nutí nosit pleny, i přesto, že je nepotřebuje, může být považováno za neohleduplné jednání vzhledem k tomu, že nošení plen působí špatně na její psychický a potažmo také na její fyzický stav, jelikož kvůli tomu odmítá jíst.

Doporučujeme se nejdříve pokusit situaci prokonzultovat s pracovníky, kteří o Vaši babičku pečují a pokusit se přijít na řešení, které by vyhovovalo jak Vaší babičce, tak zdravotním pracovníkům. Pokud by byl takový postup neúspěšný, můžete zvážit přemístění babičky do jiného zdravotnického zařízení, které by jí poskytlo potřebnou péči.

Pokud byste babičku přemístit nechtěla, je zde možnost podání stížnosti proti postupu poskytovatele při poskytování zdravotních služeb podle části osmé § 93 a násl. zákona o zdravotních službách.Stížnost se podává nejprve přímo k lékaři, pokud Vám lékař nevyhoví, lze podat další stížnost ke krajskému úřadu, který dal lékaři povolení k činnosti. Vzory stížností naleznete zde. Na lékaře můžete podat stížnost i u České stomatologické komory, která přezkoumá disciplinární odpovědnost zubaře. Jak podat takovou stížnost se dozvíte v § 11 disciplinárního řádu komory.

Pokud by ani podání stížnosti nebylo úspěšné, doporučujeme se obrátit na advokáta specializujícího se na zdravotnické právo, který Vám doporučí další možný postup. Doporučujeme advokátku Zuzanu Candigliota, která spolupracuje s Ligou lidských práv a projektem Férová nemocnice. Seznam všech advokátů naleznete zde.

S pozdravem,

Vaše Férová nemocnice

16.3.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS