Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nadstandartní pokoj

Dobrý den, v nemocnici mi byl automaticky napočítán poplatek za nadstandard, i když jsem ho nechtěla. Prý jiné pokoje než nadstandartní nemají. Na pokoji jsem ležela ještě s jedním pacientem, takže o soukromí nemohla být řeč. TV jsme sice měli, ale on si nepřál aby byla puštěná. Soc. zařízení bylo na pokoji, také bylo barevné povlečení. Jinak tam nic nadstandartního nebylo. To vše máme ale i v normální oblastní nemocnici bez příplatku. Chtěla jsem se zeptat, jestli existuje nějaký předpis, co musí být v nadstandartním pokoji. Děkuji. 

 

Harfa

Odpověď:

Dobrý den,

předpis, který by ukládal, jak má být zařízen nadstandardní pokoj v tuto chvíli neexistuje, každá nemocnice zřizuje a vybavuje nadstandardní pokoje podle svého uvážení (to platí i o ceně). Z dotazu není jasné, o jakou nemocnici a jaký zákrok se jednalo, nicméně každý pojištěnec má nárok na poskytnutí lůžkové péče hrazené ze zdravotního pojištění. Pokud dané zařízení nemá kapacitu ve standardních pokojích a umístí pacienta na nadstandardní pokoj, pacient by neměl být povinen nic doplácet. Pokud jste tedy v dané situaci nepodepsala s umístěním v nadstandardním pokoji souhlas, nejste povinna nic platit.

V případě, že by jste zjistila, že souhlas s nadstandardním pokojem byl včleněn do informovaného souhlasu (souhlasu se zákrokem), ozvěte se nám. Jednalo by se o nezákonnou praxi. 

Vaše Férová nemocnice

 

21.1.2015

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS