Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Co znamená reálně nahlížet do dokumentace?

Dobrý den,

Nechtěla jsem na LDN zdravotní údaje svého otce. Ty jsou v soudním spisu, resp. všechny diagnózy a úkony staré i 50 roků, vyjma té podstatné (léčení na psych. léčebně) která se "ztratila". Chtěla jsem jen odpověď, zda je v dokumentaci zpráva, že jsem se nechtěla postarat o tatínka. Neodpověděli, zda tam takové moje prohlášení (má být mnou podepsané) mají. Potřebovala jsem ho k soudnímu jednání, kde se jednalo o omezení právní způsobilosti poškozeného seniora vysokého věku. Prý se jednou může vyjádřit grafolog. Buď mají v dokumentaci falzum mého podpisu, nebo tam takové prohlášení není, ale nechtějí to sdělit. Je tu zájem skupiny žalovaných, aby byl otec zdráv. Tatínek má psychickou poruchu, je zmanipulovatelný a bylo toho zneužito.

Manka

Odpověď:

Dobrý den,

chcete-li získat údaj ze zdravotnické dokumentace, nejlepším způsobem by mělo být požádat Vašeho otce, aby Vás určil jako osobu oprávněnou do dokumentace nahlížet. Pak, nejlépe osobně, do dokumentace nahlédněte a případně si i můžete pořídit vlastní fotografické kopie. Pokud by Vám v tom bylo nějakým způsobem bráněno, pokuste se o tom získat nějaké písemné potvrzení, například důvod, proč Vám nahlédnutí nebylo umožněno či proč Vám nebylo umožněno v požadovaném rozsahu.

Pokud by Vás otec nebyl schopen k přístupu do dokumentace zmocnit (například je v bezvědomí), měla byste mít jako jeho dcera přístup do dokumentace bez dalšího. Výjimkou by byl jedině případ, kdyby Vás naopak výsloveně uvedl jako osobu, která je z přístupu do jeho zdravotnické dokumentace vyloučena.

Pokud údaj, který chcete získat, potřebujete pro řízení u soudu, je možné jej navrhnout jako důkaz a pak by soud samotný měl zařídit zajištění potřebných informací z dokumentace a případně s pomocí znalce prozkoumat, zda se nejedná o falzifikát.

Neboť se ve Vašem případě jedná již o soudní spor, doporučujeme Vám se každopádně poradit především s advokátem, nejlépe takovým, který se na zdravotnické právo specializuje a má tak s podobnými případy již zkušenosti.

Vaše Férová nemocnice. 

15.4.2014

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS