Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Udělování vycházek u osob v sexuologické ochranné léčbě

Dobrý den. Mám kamaráda, kterému byla soudem uložena ochranná léčba sexuologická v ústavní formě. Zajímalo by nás oba: Podle jakých pravidel, či směrnic mohou lékaři udělovat socio-terapeutické vycházky? A také by nás zajímalo, v jaké četnosti a délce jsou lékaři oprávněni tyto vycházky udělovat? Samozřejmě, že záleží na tom, jak se pacient chová, zda spolupracuje, je spolehlivý atd. Předpokládejme, že si všechny povinnosti plní a je nekonfliktní jak vůči personálu, tak vůči ostatním pacientům. Děkujeme za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

podle naších informací jsou vycházky udělovány individuálně podle zdravotního stavu pacienta nebo režimově pro všechny pacienty určitého oddělení. Délka a forma takových vycházek se liší v závislosti od vnitřních pokynů léčebny a individuálního posudku lékaře.

Bohužel neexistuje žádný pokyn nebo jiné opatření, které by nařizovalo povinnou četnost a délku vycházek pro všechny pacienty všech léčeben. Toto kritizoval i ombudsman ve své Zprávě z návštěv psychiatrických léčeben z r. 2008, podle které neexistence objektivně stanovených podmínek pro vycházky může zakládat neodůvodněné rozdíly mezi léčebnami i pacienty v rámci jedné instituce.

Otázka vycházek Vašeho kamaráda je tak jen v rukách ošetřujícího lékaře, neostává mu nic jiné než dodržovat režim ústavu a spolupracovat. Přeji Vám i kamarádovi hodně zdaru. V případě dalších otázek se na nás klidně znovu obraťte.

Vaše Férová nemocnice

6.12.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS