Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Souhlas s hospitalizací u osoby s omezenou ZPÚ

Dobrý den, jsem opatrovník sestry, která trpí duševní poruchou schizofrenií. Sestra je již rok v domácí péči. Poslední dobou odmítá užívat veškeré léky, které nezbytně potřebuje (vysoký tlak, srdeční arytmie, schizofrenie). Odmítá navštěvovat praktického lékaře i psychiatra. Má problémy s osobní hygienou. Sestra má omezenou způsobilost k právním úkonům. Chci se zeptat, zda bude stačit můj souhlas k léčbě v psychiatrické léčebně? Sestra s hospitalizací nesouhlasí. Poraďte prosím, jak mohu postupovat. V minulosti byla v psychiatrické léčebně již několikrát a vždy jí to pomohlo. Předem děkuji za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

zásadně platí, že pacienta je možno hospitalizovat pouze s jeho souhlasem. Z tohoto pravidla ale existuje několik výjimek. Jestliže je Vaše sestra duševně nemocná a ohrožuje své zdraví, pak je možné ji hospitalizovat i bez jejího, případně Vašeho, souhlasu.

Pokud byste chtěl souhlas s hospitalizací udělit místo Vaší sestry přímo Vy, pak záleží, zda jste k tomu oprávněn. Jak jste totiž uvedl, Vaše sestra má pouze omezenou způsobilost k právním úkonům. Záleží tedy na tom, na které právní úkony byla její způsobilost omezena. To, zda můžete za Vaši sestru rozhodovat i v oblasti zdravotní péče, byste měl zjistit v rozhodnutí soudu.

Vaše Férová nemocnice

29.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS