Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Problémy s psychiatrem přítele a možnost na něj podat stížnost
Dobrý den, prosím Vás potřebovala bych poradit. Začátkem roku 2009 se můj přítel (40 let) začal léčit na psychiatrické ambulanci s jistým lékařem pro posttraumatický stresový syndrom. Po nějaké době se s tímto lékařem spřátelili a postupem času vycházelo najevo, že pan doktor injekčně užívá hypnotika a sedativa (Midazolam, Dormicum). V momentální době si můj přítel též aplikuje tyto léky intravenózně. Předpokládám, že tato situace nemá nic společného s adekvátní léčbou. Prosím Vás o radu, co mohu v tomto případě dělat?! V případě podání stížnosti na onoho lékaře, co k tomu potřebuji, mám mít nějaký důkaz (popř. jaký?) Jak bych měla postupovat, jaký bude průběh? A jestli můžu vůbec stížností pomoci partnerovi, který již vykazuje známky psychické závislosti a o pomoc vlastně nestojí. Jsem už z toho zoufalá a mám pocit, že hraji o čas, než se stane nějaký problém. Užívání těchto inj. léků je nekontrolovatelné. Mockrát Vám děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem.
Odpověď:
Dobrý den,
obecně je nejvhodnější nejprve kontaktovat lékaře a snažit se s ním dohodnout, případně mu domluvit, pokud se podle Vás chová neeticky, nebo neprofesionálně. Pak je možné uvažovat i o stížnosti, v tomto případě k nadřízenému lékaře nebo k České lékařské komoře, případně na pojišťovnu.
Na postup lékaře si obvykle stěžuje sám pacient, pokud se cítí nespokojen s chováním nebo přístupem lékaře nebo má podezření na zanedbání povinné péče. Případně si mohou stěžovat jeho zákonní zástupci v případě nezletilého nebo pozůstalí v případě úmrtí pacienta. I stížnost je právní úkon a musí jej provést osoba, která má k podání stížnosti oprávnění. Orgán prošetřující stížnost proto obvykle nebude prošetřovat stížnosti, které podala neoprávněná osoba. Výjimkou je stížnost k České lékařské komoře, kterou může podat kdokoliv. Ve Vašem případě byste tedy i bez souhlasu Vašeho přítele mohla podat stížnost právě k České lékařské komoře. Jiné orgány by se Vámi podanou stížností pravděpodobně nezabývaly a pokud by se podle nich jednalo o závažné pochybení lékaře, tak by Vaši stížnost patrně braly pouze jako podnět k dalšímu řízení, ale bez povinnosti Vás o tom informovat.
Nicméně popisujete situaci, která zjevně není úplně standardní. Jednání lékaře (ač by bylo v úrovni soukromého života) se u lékaře jeví minimálně jako neetické. Doporučujeme Vám tedy nejprve rozmluvu s partnerem o tom, zda vůbec chce věc s lékařem řešit, případně podat stížnost. Stížnost nesmí být anonymní a musí obsahovat co nejvíc informací. Jakýkoliv důkaz, který potvrdí Vaše tvrzení, by byl na místě (např. výpověď dalších svědků). Stížnosti je možné kombinovat.
Odpověď na otázku, zda stížnost pomůže příteli, je složitá. Na základě stížnosti může být s lékařem rozvázán pracovní poměr, nebo mu dokonce může být odebrána licence (dle platné právní úpravy bez ní není možné vykonávat lékařskou praxi). Druhou otázkou však je, zda Vaše tvrzení je vůbec možné prokázat a zda tedy případná stížnost nebude odložena.
Vaše Férová nemocnice
Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo
21.1.2010