Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nevhodná léčba při nedobrovolné hospitalizaci

Byla jsem nedobrovolně hospitalizována na psychiatrické klinice a dostala jsem léky, které jsem brala rok a půl. Jsem přesvědčena, že jsem naprosto zdravá a léky odmítám. Nehledě na to, že jsem svou ošetřující lékařku upozorňovala na přibývání na váze. Výsledkem je 30 kg navíc. Fyzicky se cítím strašně. Jak se mám bránit?

Odpověď:

Dobrý den,

z dotazu nám není úplně jasné, na co přesně ptáte – na zákonnost samotné nedobrovolné hospitalizace, dlouhodobou farmakoterapie, přibývání na váze, bagatelizaci problémů ze strany lékařky?

Ohledně otázky dobrovolné či nedobrovolné hospitalizace chybí v dotaze uvedení, proč jste byla hospitalizována. Podle zákona přichází v úvahu nucená hospitalizace jen v případě, že osoba jeví známky duševní choroby nebo intoxikace a zároveň ohrožuje sebe nebo své okolí. Obě podmínky musí být splněny současně. S tím související odpovědi a jak se bránit naleznete v sekci Nedobrovolná hospitalizace.

Pokud jde o nevhodnou léčbu a váhový přírůstek: řada psychofarmak má více či méně tlumící účinek, i když tento třeba není v popředí. To vede ke snížení pohybových aktivit, někdy zvýšené chuti jídlu a zvýšení váhy. Máte pravdu, že lékařka Vás na to měla upozornit a zejména to měla zohlednit, pokud jste si na tyto vedlejší účinky sama stěžovala, a případně navrhnout jinou léčbu. Více zjistíte, když celou věc opět s lékařkou proberete, případně pokud požádáte o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace – tam by měla lékařka zapsat, zda Vás poučila a jak reagovala na Vaše námitky ohledně přibývání na váze.

Jak se tedy můžete bránit? Můžete požádat lékařku o úpravu léčby, případně požádat o konzultaci léčby s jiným než ošetřujícím lékařem. V případě, že přesto nebudete spokojená, lze si stěžovat u nadřízeného lékařky, případně u zřizovatele zdravotnického zařízení, nebo u České lékařské komory.

V případě, že se cítíte poškozená na zdraví a na svých osobnostních právech a požadujete omluvu či finanční náhradu újmy, doporučujeme Vám obrátit se na dobrého advokáta, který se specializuje na medicínské právo. Ten by Vám měl pomoci šance takové žaloby odhadnout. Doporučujeme se v každém případě se nejprve pokusit o mimosoudní dohodu.

Vaše Férová nemocnice

Zodpovězeno ve spolupráci s týmem MediPravo

31.10.2009

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS