Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nesouhlas s umístěním v psychiatrické léčebně

Dobrý den, mám známého v nemocnici, kde ho umístili bohužel po pokusu o sebevraždu. Jak ale přišel k sobě, dozvěděli se lékaři, že si vůbec nic nepamatuje. Neměl to nikdy v plánu a nechápe, jak to sám mohl udělat. Byl pod vlivem alkoholu a je možné, že v tom hráli roli i drogy, které nikdy nebral předtím. Problém je teď v tom, že jeho psych. lékař mu stále slibuje, jak si s ním sedne a budou to probírat, už dva týdny tam jen ztrácí čas s tím, že ho akorát pozdraví a vůbec nic nedělá. Rodičům stále řiká, že mu věnuje více času než ostatním, a že neví co s ním, přitom se s ním vůbec nebaví. Za další řekl, že nebere žádné léky krom injekce proti trobóze - to je ale také lež, dávají mu nějaké léky proti depresím na hlavu. Je toto jednání možné? Už dvakrát řekl, jak ho přesune a pustí, přesunul ho dřív než řekl, a stejnak nepustil, když si s ním chce sednout a probrat co bude dál, že se chce dozvědět čím to mohlo být a co má dělat, tak slíbí a pak to stejnak nedodrží, že nemá čas. Nezdá se mi toto jednání jeho pozici vhodné a už dva jiní lékaři se stejným zaměřením řekli, že je to už na propuštění, že to bylo vinou alkoholu. On ale nesouhlasí, protože jeho bývalý pacient spáchal po propuštění sebevraždu. Jde s tímto postupem něco dělat a na někoho se obrátit? Děkuji

Lený

Odpověď:

Dobrý den,

situaci, ve které se ocitl Váš známý, označujeme jako nedobrovolnou hospitalizaci. Je opravdu možné hospitalizovat pacienta bez jeho souhlasu, a to z důvodů, které vymezuje zákon. Jedním z nich je právě i případ, kdy osoba sama sebe ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem. Nedobrovolná hospitalizace však představuje vážný zásah do práv pacienta, a je proto možné realizovat ji pouze, pokud nelze hrozbu pro pacienta odvrátit jiným způsobem.

Zdravotnické zařízení má povinnost oznámit nedobrovolné převzetí pacienta do 24 hodin soudu. Soud pak musí do 7 dní od začátku hospitalizace rozhodnout o tom, zda k nedobrovolnému převzetí došlo v souladu se zákonem. Pokud se tak stalo, začíná další fáze řízení, kdy soud do 3 měsíců rozhoduje na základě znaleckého posudku o tom, zda další držení pacienta ve zdravotnickém zařízení je přípustné, příp. jakou dobu. V případě, že soud rozhodne o další přípustnosti držení pacienta ve zdravotnickém zařízení, může tak učinit nanejvýše na dobu jednoho roku. Poté musí přijít nové vyšetření a případně nové soudní rozhodnutí o další hospitalizaci.

Existuje však možnost bránit se proti nedobrovolné hospitalizaci. Váš známý může uplatnit námitky proti nedobrovolné hospitalizaci u ošetřujícího lékaře a před soudem v rámci detenčního řízení. V řízení musí být zastoupen, a to buď advokátem, který mu bude přidělen, nebo si může zvolit vlastního zástupce (například i rodinného příslušníka nebo kamaráda). Toto řízení by se konalo u soudu, v jehož obvodu se nachází i dané zdravotnické zařízení.

Vaše Férová nemocnice

 

11.3.2013

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS