Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nedoručení rozhodnutí při nedobrovolné hospitalizaci

Dobrý den, když jsem byl přijat do psychiatrické léčebny bez svého souhlasu a pak na mě dělal po několika dnech posudek soud, bylo mi sděleno, že budu vyrozuměn formou doporučeného dopisu o rozhodnutí ve věci přijetí do léčebny - bylo-li ze zákonných nebo nezákonných důvodů. Dva lékaři mi sdělili, že soud rozhodl, že musím být propuštěn, dva lékaři sdělili, že soud rozhodl, že tam musím být, což je rozpor. Za sedm dní jsem ráno byl propuštěn a nikdy jsem se, ačkoliv jsem se opakovaně dotazoval, nedozvěděl, jak rozhodl soud. Co s tím? Dále se chci zeptat, je-li léčebna povinna zajistit následnou péči po propuštění - dle webu tuto povinnost mají, mě ale nechali bez léčby. A jak dlouho jsou uchovávány záznamy o vyšetřeních - slyšel jsem, že víc než 50 let. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

usnesení soudu mělo být doručeno i Vám jako účastníkovi řízení. Toto usnesení se ale nemusí doručovat v případě, že byste podle vyjádření ošetřujícího lékaře nebyl schopen chápat obsah rozhodnutí. Pokud Vám rozhodnutí nebylo doručeno, nejspíš se tak stalo z tohoto důvodu. Je totiž bohužel běžnou praxí, že lékaři rozhodují právě takto.

Pokud jste ale byl z psychiatrické léčebny propuštěn, pravděpodobně k tomu došlo právě z důvodu rozhodnutí soudu o Vašem propuštění. Jestli se přesto chcete k soudnímu rozhodnutí dostat, kopii rozhodnutí by měla mít jednak psychiatrická léčebna a jednak je součástí soudního spisu, do něhož máte jako účastník právo nahlížet. Ze soudního spisu si také můžete činit výpisy nebo opisy.

Následnou péči všechny psychiatrické léčebny nezajišťují, záleží na tom, v jaké léčebně jste byl. Pokud Vaše léčebna na svých stránkách uvádí, že následnou péči poskytuje, zkuste se na ní domluvit s vedením léčebny.
Zdravotnická dokumentace se v případě zdravotní péče poskytnuté v souvislosti s léčbou duševních poruch a poruch chování uchovává 100 let od data narození pacienta nebo 10 let od jeho úmrtí.

Vaše Férová nemocnice

24.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS