Právní poradna pro pacienty
dotaz do poradny můžete vložit zdeDotaz:
Nedobrovolná hospitalizace
Dobrý den, ráda bych věděla, jak se bránit a co dělat, když jsem byla nedobrovolně hospitalizovaná. Druhý den jsem byla nucena podepsat dobrovolný vstup, což jsem odmítla. Bylo mi podáno neuroleptikum jednorázově v takové dávce, která se nedávala ani psychotikům, přitom toto neuroleptikum se nesmí podávat na kardiovaskulární nemoc, jíž trpím a personálu to bylo známo. Bylo mi ovšem sděleno, že jde o hypnotikum. Druhý den lék vyškrtli a prý se o nic nemám starat, neberu žádné léky, jako to bylo i v minulosti. Dodnes - tj. rok od hospitalizace, jsem neobdržela, ani po opakované urgenci, slibované rozhodnutí o přípustnosti léčby. Dva doktoři mi v době mého pobytu řekli, že soudní znalci rozhodli, že přijetí nastalo z nezákonných důvodů, jeden lékař to ale vyvrátil s tím, že dle znalců mám v léčebně být a mohou si mě tam nechat, jak dlouho chtějí. Přesně za týden jsem byla propuštěná. Neprokázano psychotické onemocnění, ani deprese. Tak proč jsem teda proti své vůli byla v léčebně? Propouštěcí zprávu jsem nedostala. Pobyt jsem si musela zaplatit, tak to opravdu nechápu. Myslela jsem, že kdo je v nemocnici nedobrovolně, nic neplatí. Jak to je, prosím? Neplatila jsem jen 60 Kč za den, ale i prádlo a částka převýšila několik stovek. Po propuštění mi nebyla zajištěna žádné terapie - to je také v pořádku? Nerozumím tomu, můj stav je tedy tak špatný, že musím proti své vůli být na blázinci, ale zase tak dobrý, že celý další rok mohu být bez ambulantní léčby? Rozhodně jsem nikdy neužívala žádné drogy, dokonce jsem abstinent. Oblékli mě do špinavého prádla, vzali mně všechny osobní věci a ještě vyhrožovali, že mě napíchají... od tý doby se cítím špatně, je to bezpráví proti kterému se těžko bojuje.
Odpověď:
Dobrý den,
ohledně rozhodnutí se můžete obrátit přímo na soud, který ve věci rozhodoval - je to okresní soud příslušný podle místa léčebny, kde jste byla hospitalizována.
Co se týče špatné léčby, tak uběhla už dlouhá doba od této Vaší hospitalizace, přesto můžete podat stížnost k vedení léčebny, k jejímu zřizovateli, nebo ke krajskému úřadu. Stížnost k České lékařské komoře na konkrétního lékaře už podat nemůže, protože komora vyšetřuje disciplinární delikty lékařů jen do 1 roku od jejich spáchání. Můžete ale nahlédnout do své zdravotnické dokumentace, případně si nechat vyhotovit kopie. Pokud můžete prokázat, např. na základě této dokumentace, že léčba byla nesprávná (vzhledem ke kardiovaskulární nemoci), můžete požadovat, aby se Vám léčebna alespoň omluvila, případně můžete podat žalobu na ochranu osobnosti a domáhat se nejen omluvy, ale i finančního zadostiučinění.
Regulační poplatky se podle právní úpravy neplatí, pokud jde o nedobrovolnou hospitalizaci, s kterou vysloví souhlas soud. Pokud souhlas soudu nebyl dán, tak pak logicky šlo o neoprávněnou hospitalizaci a není rovněž důvod, proč byste měla platit regulační poplatky za péči, kterou jste nechtěla a která Vám byla neoprávněně poskytována proti Vaší vůli. Může se tedy jednat o bezdůvodné obohacení léčebny.
Ve Vašem případě by bylo vhodné, kdybyste o Vaší zkušenosti informovala úřad veřejného ochránce práv, který je kompetentní řešit stížnosti na neoprávněné omezení osobní svobody a ponižující zacházení.
Omlouváme se Vám, že naše odpověď dorazila až teď, nedopatřením Váš dotaz nebyl zodpovězen včas. Věříme, že i tak jste našla odpověď na našich stránkách v sekci Práva duševně nemocných, kde se nedobrovolné hospitalizaci věnujeme.
Vaše Férová nemocnice
10.2.2010